Xerox 12 Yıldır En Etik Şirket

 

Teknoloji lideri Xerox, etik iş uygulamaları standartlarını tanımlama ve geliştirmede dünya liderleri arasında sayılan Ethisphere Enstitüsünün değerlendirmesine göre 2018’de Dünyanın En Etik Şirketleri arasında yer aldı.

Xerox 2006’dan bu yana her yıl şirket etiği çalışmalarıyla dikkat çekiyor ve, Bilgi Teknolojisi Hizmetleri sektöründe değerlendirmeye layık görülen sadece iki firmadan biri olmasıyla etik iş uygulamalarına verdiği önceliği açıkça ortaya koyuyor.

2018’de 23 ülke ve 57 sektörden 135 firma bu ödüle layık görüldü. Değerlendirmenin on ikinci yılında ödüllendirilen firmalar dünya genelinde paydaşlarıyla ve içinde yaşadıkları toplumla rekor düzeyde ilişki içerisinde bulunuyor. Kurum kültürünü değerlendirmek ve ona katkıda bulunmak, şeffaflığa, çeşitliliğe ve katılıma gerçek anlamda liderlik etmek, ödül kazanan tüm firmaların öncelikleri arasında yer alıyor.

Xerox CEO’su Jeff Jacobson “Aldığımız her karar ve yaptığımız her eylem işimizi etik bir biçimde yürütmeye olan sarsılmaz bağlılığımızı ortaya koymalıdır,” ifadesinde bulunuyor. “Ethisphere’in bu konudaki çabalarımızı takdir etmeye devam etmesi de bu taahhüdümüzün bir yansıması.” diye ekliyor.

Ethisphere CEO’su Timothy Erblich de konuyla ilgili “Herkesin paylaştığı, hukukun üstünlüğü görüşüyle faaliyet gösteren global şirketler bugün insanlığın durumunu geliştirme konusunda toplumun en güçlü sesidir. Bu yıl şirketlerin bu alandaki söylemlerini daha da artırdığını gördük. Dünyanın En Etik Şirketleri değerlendirmesindeki şirketler de örnek bir liderlik göstermeye devam etmektedir” ifadesinde bulundu.

Ethisphere Enstitüsü, değerlendirmeyi nasıl yapıyor?

Metodoloji ve Puanlama
Dünyanın En Etik Şirketleri değerlendirmesi, bir şirketin kurumsal yönetişim, risk, sürdürülebilirlik, mevzuata uyum ve etik alanlarındaki performansını değerlendirmede nicel bir yaklaşım sunan Ethics Quotient® (Etik Katsayısı) çerçevesine dayanmaktadır.

Bu değerlendirmede beş temel kategoride puanlama yapılmaktadır: etik ve mevzuata uyum programı (kurumsal vatandaşlık ve sorumluluk), etik kültürü, yönetişim ve liderlik, inovasyon ve itibar. Değerlendirme sürecine katılan tüm şirketlere, bu alandaki lider kurumlara kıyasla durdukları konumu anlamada değerli içgörüler sağlayan puanları bildirilmektedir.

Ödül Kazananlar

Dünyanın En Etik Şirketleri 2018 ödüllerine layık görülen firmaların tam listesi https://worldsmostethicalcompanies.com/honorees adresinden bulunabilir.

Ethisphere Enstitüsü hakkında
Ethisphere® Enstitüsü kurumsal karakter, piyasada güven ve işletmenin başarısının altında yatan etik iş uygulamalarına yönelik standartları tanımlama ve geliştirme boyutunda dünya liderleri arasındadır. Ethisphere, şirketlerin kurumsal karakterlerini geliştirme ve kurumsal kültürü değerlendirerek güçlendirme çabalarında destek vermede veriye dayalı içgörülerden yararlanarak temel etik standartlar tanımlama ve bunların ölçümünü yapma boyutunda derin deneyime sahiptir. Ethisphere, Dünyanın En Etik Şirketleri takdir programı üzerinden bu alandaki üstün başarıları onore etmekte ve İş Etiği Liderliği İttifakı (BELA) ile sektör uzmanlarından oluşan bir camiaya vücut vermektedir. Etisphere hakkında daha fazla bilgiye