Dünyanın en yaratıcı baskı uygulamaları belirlendi

Dünya çapında gerçekleştirilen en yaratıcı baskı uygulamalarının belirlendiği “En İyilerin En İyisi” yarışmasının sonuçları Drupa Fuarı’nda açıklandı.

Dünyanın en yaratıcı baskı uygulamaları belirlendi

İskoç Printagraph firması, kişiye özel Lego blokları baskısı ve paketleme uygulaması Printabrick ile Xerox’un “En iyilerin en iyisi” ödülünü kazandı. Yarışmada 15 ülkeden 31 yaratıcı baskı uygulaması farklı kategoriler altında alanının en iyi baskı uygulaması olarak ödüllendirildi.

Kişiye özel baskı uygulamalarını teşvik etmek, en yaratıcı baskı uygulamalarını dünyaya duyurmak üzere Xerox tarafından düzenlenen En İyilerin En İyisi yarışmasının sonuçları Drupa Fuarı’nda açıklandı. Yarışmaya 130 ülkeden gelen yüzlerce yaratıcı baskı uygulamasından 31 tanesi, 6 farklı ketogoride “En İyilerin En İyisi” ödülünü aldı. Kişiye özel bir resmi, tasarımı veya mesajı lego bloklar üzerine basıp, kişiye özel paketi ile kişiselleştirilmiş bir ürün haline getiren İskoç Printagraph firmasının Printabrick adlı baskı uygulaması, Xerox’un “En İyilerin En İyisi” yarışmasının birincilik ödülünü aldı. Yarışmada, kitap baskısı, doğrudan posta/pazarlama, paketleme, fotoğraf, kişiye özel promosyon ve kurumsal işlem olmak üzere 6 kategoride ödül verildi.

Resimleri mesajları puzzle yapan uygulama

Xerox’un İskoçya’daki iş ortağı Printagraph, Lego firması ile iş birliğine giderek Printabrick adını verdiği bir baskı uygulaması geliştirdi. Printabrick baskı uygulaması, kişiye özel fotoğrafların, mesajların lego bloklarının üzerine basılması ve kişiye özel bir kutu baskısı ile kişiselleştirilmiş halde sunulmasından oluşuyor. Müşterisinden aldığı bir fotoğrafı, tasarımı veya mesajı lego bloklar üzerine, istenilen adette parçalara bölerek basmayı sağlayan uygulama ile oluşturulan kişiye özel yapbozlar (puzzle) özellikle oyuncak ve hediye kavramına yeni bir boyut katacak gibi görünüyor. Printagraph’ın geliştirdiği bu yaratıcı baskı uygulamasının kullanım alanı ise sınırsız. Tuttuğunuz takımın arması, yeni doğmuş çocuğunuzun resmi veya çekmiş olduğunuz bir manzara fotoğraf üzerinde özel bir mesajla, ister az parçalı bir yapboz (puzzle) bulmaca, ister çok parçalı zor bir yapboz (puzzle) hediyesi olabiliyor. Printabrick uygulamasının kişiye özel paketleme baskısında Xerox iGen4 ve Xerox iGen150 baskı sistemleri kullanılıyor.

Xerox Türkiye Grafik İletişim İş Grubu Direktörü Özgür Bilgi konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Küresel çapta düzenlenen bu yarışmada ödül alan uygulamaların her biri kendi alanlarında çok yaratıcı uygulamalar. En İyilerin En İyisi yarışmasında ödül alan baskı uygulamaları, Türkiye’deki baskı firmalarına örnek olacak ve onların yeni uygulamalar geliştirmeleri için ilham kaynağı olabilecek uygulamalar. Dijital baskının oluşturduğu kişiye özel baskı pazarı Türkiye’de daha yeni gelişmeye başlıyor ve tüm baskı işletmeleri için önemli fırsatlar barındırıyor” dedi.

En iyilerin en iyisi” yarışmasında birincilik ödülü alan diğer firmalar:

Kitap Kategorisi

A.B.D merkezli Serbin adlı baskı firması:

Florida’da bulunan Sarasota Heykel Müzesi’nde sergilenecek heykeller için ürettiği düşük tirajlı özel kitapçıklarla en iyi kitap baskısı kategorisinde birinci oldu.

Doğrudan Postalama / Pazarlama Kategorisi

Fransa merkezli Dupliprint firması:

BMW marka araç sahiplerine servis randevularından önce servis bakımında yapılacak uygulamalar ve ne kadarlık bir maliyet çıkacağına dair kişisel broşür uygulaması Doğrudan Postalama/ Pazarlama kategorisinde birincilik ödülü aldı.

Paketleme Kategorisi

Finlandiya merkezli PackageMedia adlı baskı firması:

Bir yulaf markasının paketleri üzerinde yer alan QR kodu tarayan tüketicilere bir kutu yulafı, kişiye özel mesajlı kutu tasarımı ile basıp gönderme uygulaması ile bu ödülü aldı.

Fotoğraf Kategorisi

Arjantin merkezli AGI adlı baskı firması:

Leticia Quappe isimli fotoğraf sanatçısının köpekler ve sahipleri konulu fotoğraflarını bastığı, düşük tirajlı foto kitap uygulaması ile bu kategoride birincilik ödülü aldı.

Kişiye Özel Promosyon Kategorisi

Kanada merkezli Pazazz adlı baskı firması:

Müşterilerine 14”x26” ebatlarında sektörün en büyük kişiye özel broşürlerini  basarak bu kategoride birincilik ödülünü aldı.

Kurumsal İşlem Kategorisi

İspanya merkezli Telemail adlı baskı firması:

Carrefour Finansal Hizmetler müşterilerinin kişisel bilgilerini dikkate alarak kişiselleştirilmiş, ön onaylı kiralama teklifleri sunan baskı uygulaması ile bu kategoride birincilik ödülü aldı.