Antalya’da 1.2 milyon dolarlık baskın

Türkiye, sahte yazıcı sarf malzemeleri satışında dünyanın en sorunlu ülkeleri arasında gösteriliyor.

Antalya ve çevresinde yapılan baskınlarda ele geçirilen 1.2 milyon dolarlık sahte yazıcı sarf malzemeleri; Xerox Corporation’ın 2015 yılı sahtecilikle mücadele açıklamasında, dünya çapında örnek gösterilen üç olaydan biri olarak yer aldı.

Dünya üzerinde sahte ve taklit yazıcı sarf malzemeleri ile ilgili amansız bir mücadele veriliyor. Baskı sektörüne maliyeti yıllık 3.5 milyar dolara ulaşan bu illegal kazancın en çok yaşandığı ülkelerden biri de ne yazık ki Türkiye. Dünya üzerinde 180 ülkede faaliyet gösteren Xerox’un yaptığı uluslararası açıklamada, Türkiye, Fas, Hindistan, bu sorunun en çok yaşandığı ülkeler olarak tanımlandı.

Hindistan’ın Mumbai şehrinde bu yıl ele geçirilen on binlerce adet sahte ve taklit yazıcı sarf malzemesi, Fas’ta düzenlenen baskınlarda ele geçirilen 2.5 milyon dolar piyasa değeri olan sahte Xerox sarf malzemeleri ve Türkiye’nin Antalya ili ve çevresinde emniyet güçleri ile birlikte yapılan baskınla ele geçirilen 1.2 milyon dolar değerindeki sahte Xerox ve diğer markalara ait yazıcı sarf malzemesi ürünleri örnek vaka olarak Xerox’un kurumsal açıklamasında yer aldı.

Dünya çapındaki yıllık zarar 3.5 milyar dolar

Xerox’un bağımsız kaynaklardan aldığı bilgiye göre sahte ve taklit yazıcı sarf malzemelerinin, dünya çapında baskı sektörüne yarattığı zarar 3.5 milyar dolara ulaşıyor. Yazıcı sarf malzemelerinin illegal üretim, satış ve kullanımına karşı en büyük mücadeleyi veren şirketlerden olan Xerox, bugüne kadar Türkiye’de ihbar ve duyum alınan birçok il ve ilçede onlarca polis baskını düzenletti ve milyonlarca dolar değerinde sahte Xerox ürünü ele geçirdi. Sahte ürün satışı yapan yerlerin kapatılmasını ve sahipleri hakkında yaşal işlem başlatılmasını sağladı.

Xerox Türkiye Genel Müdürü Burak Özer konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Xerox’un sahtecilikle mücadele açıklamasında Türkiye’nin yer alması ve Türkiye’de gerçekleştirilen baskınların dünyaya örnek gösterilmesi bizleri üzdü. Xerox marka ofis cihazları kullanan müşterilerimizin, makinelerine ciddi zararlar verebilecek bu tür sahte ürünlerin kullanımından mağdur olmamaları için yetkili Xerox satış noktaları dışında hiçbir yerden Xerox marka sarf ürünleri almamalarını ve şüphelendikleri her olayı bizlere ihbar etmelerini rica ediyoruz” dedi

Xerox, sahte ve kaçak ürünleri dikkat etmeden satın alan tüketicileri ciddi maddi kayıplar yaşayabilecekleri ve ürünlerinin bilmeden garanti kapsamı dışında kalmasına neden olabilecekleri için dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Satın aldığı Xerox marka ürün ve sarf malzemelerin orijinalliğinden emin olmak isteyen kişiler, Xerox’un internet sitesi üzerinden seri numarası ile ürünü kontrol ettirebilir; şüpheli bir durum ile karşılaştıklarında konuyu emniyet birimlerine ve Xerox’un 0212 354 70 00 numaralı telefonuna ihbar edebilirler.