Antalya’da sahte ve kaçak ürün baskını

Xerox'un uluslararası kaçakçılık bölümü ve Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün iş birliği ile Antalya’da sahte ve kaçak sarf malzemeleri satan bir işletmenin deposuna baskın düzenlendi.

Çin’den getirdiği içeriği belli olmayan yazıcı sarf malzemelerini orijinal markalı ürünmüş gibi kutulayarak Antalya üzerinden Akdeniz Bölgesine satış ve dağıtım yapan illegal bir işletmenin iş yeri ve deposuna yapılan baskında binlerce adet sahte toner ve kartuşa el konuldu.

Xerox’un sahte ve kaçak sarf malzeme ihbarlarını dikkate alan Antalya Emniyet Müdürlüğü, sahte sarf malzemeleri satan ve adli süreç devam ettiği için adı açıklanmayan bir işletmeye geçtiğimiz günlerde baskın düzenledi.

Xerox adına görev yapan güvenlik uzmanları ile T.C Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün iş birliği sonucu yapılan operasyonda Xerox ürünüymüş gibi gösterilmeye çalışılan binlerce sahte toner ve kartuş ele geçirildi. Yapılan baskında tekrar doldurulup, yeni ve orijinalmiş gibi ambalajlanmış piyasaya sürülmeyi bekleyen çok miktarda sahte sarf malzemesine de el konuldu. Sahte ürünleri Çin’den kaçak yollarla ithal ettiği ve Türkiye’de orijinalmiş gibi kutulayarak piyasaya sürdüğü iddia edilen işletme sahibi ve sorumlular hakkında yasal kovuşturma işlemleri başlatıldı. Firmanın sahte ürünleri Çin’de hangi firmadan temin ettiği de eminiyet birimleri tarafından soruşturuluyor.

Son yıllarda giderek artan sahte ve kaçak ürün kullanımı üzerine, emniyet birimleri ile birlikte harekete geçen Xerox yetkilileri, Türkiye ekonomisine büyük zarar veren, milyonlarca liralık gelir ve vergi kaybına neden olan bu durumla ilgili mücadelede kararlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Benzer operasyonların sürdürüleceğini açıklayan yetkililer, bu sahteciliği ve kaçakçılığı önlemeye yönelik her türlü yasal önlemin alınacağı, haksız kazanç elde etmeye çalışanlara fırsat verilmeyeceğini ve ilgili emniyet birimleri ile her zaman yakın temasta olunacağını belirttiler.

Sahte ve kaçak ürünleri, dikkat etmeden satın alan tüketiciler yüzlerce, hatta binlerce dolar ödedikleri yazıcıların ciddi hasar görmesine ve ürünlerinin bilmeden garanti kapsamı dışında kalmasına neden oluyor. Xerox, tüketicileri yetkili olmayan satış noktaları ve zincir teknoloji marketleri dışında sarf malzemeleri satın alınmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Xerox, iş ortaklarını ve müşterilerini de orijinal olmayan ürünler ve sarf malzemelerini yanlışlıkla almamaları konusunda uyarıyor. Xerox, tüketicilerin mağdur olmaması ve herhangi bir sıkıntı yaşamaması için bu konuya özen göstermelerini, sahte ürün ve sarf malzemesi satan kişileri Xerox’un 0212 354 70 00 numaralı telefonuna ihbar etmelerini istiyor.