Baskı işletmelerinin işlerini geliştirecek 10 öneri

Xerox iş geliştirme uzmanları, baskı sektöründeki her ölçekten işletmenin işlerini büyütmesini, rekabet ortamında farklılaşmasını sağlayacak 10 stratejik öneri sunuyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve iş süreç yönetimi şirketlerinden Xerox, dijital baskı sektöründeki işletmelerin sürdürülebilir bir büyüme trendi içinde işlerini geliştirmelerini sağlayacak bir dizi öneride bulunuyor. Xerox’un kurumsal yayınlar, baskı sektörü dergileri, sosyal medya, iş geliştirme seminerleri gibi çeşitli platformlar aracılığıyla paylaştığı dijital baskı sektörüne yönelik iş geliştirme önerilerini 10 başlık altında özetliyor.

 1. Yeniliklerin takipçisi olun
  Dijital baskı her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Teknolojik gelişmeler, yeni uygulamaların yapılmasına da ön ayak oluyor. Kişiye özel ve değişken data içeren, kitap, broşür, doğrudan posta, transpromo baskı gibi pazarlama dokümanlarının önemi belirgin bir şekilde artıyor. Baskı sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bu alanda değişime açık olması ve dijital baskının pazarlama faaliyetlerindeki önemini anlaması gerekiyor. Baskı pazarında etkin ve başarılı olmak isteyen işletmeler, yenilikleri, pazar dinamiklerini takip etmeli, iş modellerini değişen taleplere göre esnetebilmeliler.
 2. Renkli baskı yetmez değer katın
  Günümüzde dijital baskı renkli baskıdan daha fazlasını ifade ediyor. Dijital baskının sağladığı avantajlar canlı renklerle baskı yapmakla sınırlı değil. Renkli baskının üstüne değer katan uygulamalar ortaya koymak gerekiyor. Baskı üzerinde filigran, doku, koruyucu kaplama, değişken data ve kişiselleştirme gibi birbirinden farklı uygulamaların yer alması baskıya değer katıyor. Bu uygulamaları yaratıcı tasarımlarla yüksek kalitede yapabildiğiniz ölçüde yapmış olduğunuz baskılar daha değerli oluyor, müşteri işlerine kattığınız değerle işleriniz farklılaşıyor.
 3. Kaliteli baskı malzemeleri kullanın
  Son teknoloji baskı makineleri kadar baskı malzemesinin kalitesi ve çeşitliliği de önem arz ediyor. Özel medyalara yapılan baskılar, yeni pazarların yolunu açarken dijital baskıyla kolayca yüksek kar marjlı işlerin yapılabilmesi sağlanıyor. Kullanılan kağıdın ve mürekkebin kalitesi yapılan işin üzerinde kendisini çok daha iyi gösteriyor. Yüksek kaliteli orijinal baskı malzemeleri ve medyaları kullanılmadığı sürece kullanılan baskı teknolojisinin yeteneklerini ortaya koymakta zorlaşıyor.
 4. Büyük veriyi iyi analiz edin
  Büyük veri, baskı işlerinde de önem taşıyor. Baskı sektöründeki büyük veri aslında onca veri arasından doğru iletiyi, doğru zamanda, doğru alıcıya gönderebilmeyi gerektiriyor. Giderek artan sofistike müşteri beklentileri için veri analizi, pazarlama otomasyonu, içerik üretimi, e-posta ve sosyal pazarlama gibi farklı doğrudan pazarlama uygulamalarına hakim olmak gerekiyor.
 5. İş akışı otomasyonunu sağlayın
  İş akışlarında otomasyonu sağlamak, işletmelere karlılık, verimlilik ve pazarı genişletmek için önemli çözümler sunabilir. Gündelik işlerin belirli bir düzende otomasyonla yapılması zaman kaybını önlerken aynı zamanda işlerin sık sık kesintiye uğramasını engelliyor. İşlerini otomatize eden her ölçekten işletme rutin işlerini düşünmeden hızlıca yapabiliyor.
 6. Mobil baskı hizmeti verin
  Bilgisayardan bağımsız bir şekilde mobil cihazlardan baskı alabilmek günümüzün işleri kolaylaştıran önemli trendlerinden biri. Kişi ve kuruluşlar giderek artan bir oranda mobil baskı ihtiyacı hissediyor. Özellikle de mobil çalışanlar bulundukları her ortamda kaliteli baskı hizmetlerine ulaşmak istiyor. Dolayısıyla baskı sektöründeki işletmelerin müşterilerine mobil baskı hizmeti verebilmeleri yeni iş fırsatları yakalamalarını sağlıyor.
 7. Baskıya interaktif öğeler ekleyin
  Birçok kuruluş mobil barkodların artık ne olduğunu ve mobil barkodlarla nasıl pazarlama yapılabildiğini biliyor. Bu eğilim QR kodları ile devam ediyor. Kişiye özel, çekiliş, indirim kuponu, gerçek zamanlı reklamlar QR kodları ile yapılıyor ve baskı işlerine önemli gelirler getirecek yeni uygulama alanları yaratıyor. QR kod, sanal gerçeklik gibi interaktif içerikler barındıran işlerin, gerçekte ses ve video gibi baskı üzerinde görünemeyecek formatların dolaylı bir şekilde basılı dokümanlar üzerinde yer almasını sağlıyor.
 8. Yaratıcı bir ekiple işinizi geliştirin
  Baskı sektöründeki işletmeler pazarların gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için zamanla kendi işlerini yeniden konumlamalı, müşteri ilişkilerini geliştirecek yeni iletişim yolları aramalı, bünyelerinde yaratıcı tasarıma ve iş geliştirmeye odaklanmış nitelikli personel istihdam etmelidir. Sahip olunan son teknoloji dijital baskı sistemleri, tasarım içeren yaratıcı baskı uygulamalarını geliştirebilen ve bunları pazarlayabilen nitelikli iş gücü olduğu sürece daha karlı ve rekabetçi işler yapabilir.
 9. Satış personelinizi online ortamda da konumlayın
  Günümüzde satın alma kararları genellikle online olarak gerçekleşiyor. Ürün, hizmet satın almak isteyen kişi öncelikle internet üzerinden araştırmalarını yapıyor ve ona göre karar veriyor. Satış departmanlarının online ortamlardan uzak olması, olabilecek satış fırsatlarının kaçırılmasına neden oluyor. Satış departmanlarının online arayışlarda olan müşterilerin kar&#
  x15F;ısına çıkabilmesi, müşteri taleplerine hızlı geri dönüşler yapabilmesi gerekiyor. Müşterilere hem doğrudan bağlantılarla hem de online ortamlarda ulaşacak bir satış ekibi, baskı işletmelerinin proaktif bir şekilde ürün ve çözümlerini satabilmesini sağlayacaktır.

 10. İş ortaklıkları kurun ve sürdürün
  İş ortaklarıyla hareket etmek, artan rekabetle daha iyi baş edebilmek, yeni pazar fırsatları yakalamak için tercih edilmeli. Başka kişi ve kuruluşlarla işbirlikleri içinde olup, ortak girişimler yapmaktan çekinmemeli. Özellikle servis alanında yapılcak doğru iş ortaklıkları işletmeler için doğru bir hamle olabilir, işletmeyi daha güçlü hale getirebilir.