Eyüp’te sahte ve kaçak ürün baskını

Xerox'un uluslararası kaçakçılık bölümü ve emniyet yetkililerinin işbirliği ile İstanbul Eyüp'te sahte ve kaçak sarf malzemeleri satan bir işletmenin depolarına baskın düzenlendi.

İstanbul Eyüp’te aynı kişiye ait iki ayrı yere düzenlenen baskında tahmini değeri 250 bin liranın üzerinde sahte toner ve kartuş gibi sarf malzemelerine el konuldu.

Xerox’un sahte ve kaçak sarf malzeme ihbarlarını dikkate alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Eyüp’te faaliyet gösteren aynı kişiye ait iki ayrı yere baskın düzenledi.

Xerox adına sahada görev yapan uluslararası güvenlik uzmanları ile T.C Emniyet Müdürlüğü’nün ilgili birimlerinin yakın işbirliği sonucu yapılan operasyonlarda Xerox ve diğer markalara ait piyasa değeri yaklaşık 250 bin lira civarında olan binlerce toner ve kartuş ele geçirildi. İşletme sahibi ve sorumlular hakkında yasal kovuşturma işlemleri başlatıldı. Operasyonlarda ayrıca kaçak olarak yurt dışından getirilen farklı modellerde Xerox marka yazıcılara da el konuldu.

Son yıllarda giderek artan sahte ve kaçak ürün kullanımı üzerine, emniyet birimleri ile birlikte harekete geçen Xerox yetkilileri, Türkiye ekonomisine büyük zarar veren, milyonlarca liralık gelir ve vergi kaybına neden olan bu durumla ilgili mücadelede kararlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Benzer operasyonların sürdürüleceğini açıklayan yetkililer, bu sahteciliği ve kaçakçılığı önlemeye yönelik her türlü yasal önlemin alınacağı, haksız kazanç elde etmeye çalışanlara fırsat verilmeyeceğini ve ilgili emniyet birimleri ile her zaman yakın temasta olacağını belirtti.

Sahte ve kaçak ürünleri, dikkat etmeden satın alan tüketiciler yüzlerce, hatta binlerce dolar ödedikleri ofis ürünlerinin ciddi hasar görmesine ve ürünlerinin bilmeden garanti kapsamı dışında kalmasına neden oluyor. Xerox yetkilileri, tüketicileri yetkili olmayan satış noktaları ve zincir teknoloji marketleri dışında sarf malzemeleri satın alınmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Xerox, iş ortaklarını ve müşterilerini de orijinal olmayan ürünler ve sarf malzemelerini yanlışlıkla almamaları konusunda uyarıyor. İş ortaklarının ve müşterilerinin mağdur olmaması ve herhangi bir sıkıntı yaşamaması için bu konuya özen göstermelerini, sahte ürün ve sarf malzemesi satan kişileri Xerox’a ihbar etmelerini istiyor.