Sahte ve kaçak ürünlere polis baskını

Xerox toner ve kartuş gibi sarf malzemelerini illegal yollardan pazara sürmeye ve satmaya çalışan, 2 şirkete ve 2 depoya eş zamanlı 4 ayrı baskın düzenlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün ilgili birimlerinin 15 Ocak 2014 tarihinde İstanbul Bahçelievler ve Güngören’de gerçekleştirdiği operasyonlarda ele geçirilen sahte ve kaçak Xerox sarf malzemeleri ile çok sayıda sahte Xerox reklam materyallerine el konuldu.

Xerox’un sahte ve kaçak Xerox ürünleri ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı ihbarları takibe alan ilgili emniyet birimleri, 15 Ocak 2014 tarihinde İstanbul Bahçelievler ve Güngören’de faaliyet gösteren şirketlere ve depolarına baskın düzenledi.

Xerox adına sahada görev yapan uluslararası güvenlik uzmanları ile T.C Emniyet Müdürlüğü’nün ilgili birimlerinin yakın işbirliği sonucu yapılan operasyonlarda 2 farklı şirkete ve bu şirketlere ait 2 depoya operasyon gerçekleştirildi. Operasyon sonucunda 2000’in üzerinde Xerox marka sahte ve kaçak sarf malzemeleri ele geçirildi. Sahte ve kaçak ürünlerin ele geçirildiği depolar mühürlendi, işletme sahipleri ve sorumlular hakkında yasal kovuşturma işlemleri başlatıldı. Operasyonlarda ayrıca çok sayıda broşür, poster, banner, afiş, sticker gibi sahte Xerox reklam, pazarlama materyalleri de ele geçirildi.

Son yıllarda giderek artan sahte ve kaçak ürün kullanımı üzerine, emniyet birimleri ile birlikte harekete geçen Xerox yetkilileri, Türkiye ekonomisine büyük zarar veren, milyonlarca liralık bir gelir ve vergi kaybına neden olan bu durumla ilgili mücadelede kararlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Benzeri operasyonların sürdürüleceğini açıklayan yetkililer, bu sahteciliği ve kaçakçılığı önlemeye yönelik her türlü yasal önlemin alınacağı, haksız kazanç elde etmeye çalışanlara fırsat verilmeyeceğini belirttiler.

Tüketiciler çoğu zaman yazıcı toneri, kartuşu gibi sahte sarf malzemelerini orjinal olduğunu düşünerek alıyor. Özellikle sahte sarf malzemesi kullanımı, yazıcılarda ciddi anlamda hasarlar oluşturuyor. Hatta çoğu zaman cihaz, kullanılamaz hale geliyor. Bununla birlikte, cihazın baskı kalitesi de düşüyor. Bu sorunların, sahte sarf malzemesi kullanımı ile oluştuğunu bilmeyen ya da orijinal ürün satın aldığını sanan tüketiciler sorunun çözümünü üretici markadan bekliyor. Üretici firma ise kendisinin oluşturmadığı bir sorunla uğraşmak zorunda kalıyor.

Xerox, iş ortaklarını ve müşterilerini yanlışlıkla orijinal olmayan sahte ürünler ve sarf malzemeleri almamaları konusunda uyarıyor. İş ortaklarının ve müşterilerinin mağdur olmaması ve herhangi bir sıkıntı yaşamaması için bu konuya özen göstermelerini, sahte ürün ve sarf malzemesi satan kişileri Xerox’a ihbar etmelerini rica ediyor.