2013 yılında Xerox’tan 1.968 yeni patent

Uzak Doğu yapılanması Fuji Xerox ile beraber 2013 yılında 1.968 yeni buluşun patentini alan Xerox, dünyada 2013 yılında en çok patent alan şirketler sıralamasında ilk 10 içinde yer aldı.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve iş süreç yönetimi şirketlerinden Xerox, dünyanın değişik bölgelerinde yaptığı AR-GE faaliyetleri sonucunda, 2013 yılında 1.968 yeni buluşun patentini alarak inovasyon çalışmalarındaki öncülüğünü sürdürüyor. Alınan 1.968 patentin, 1.168’i Xerox, 800’ü ise Fuji Xerox bünyesinde gerçekleştirildi. Xerox, patent sayısını bir önceki yıla göre 68 adet artırdı. Hali hazırda 12.100’ün üzerinde aktif patenti bulunan Xerox, Uzak Doğu yapılanması Fuji Xerox ve diğer tüm Xerox şirketleri ile birlikte 2013 yılında dünyanın en çok patent alan ilk 10 şirketi arasında yer aldı. Xe-rox’un 1933 yılında aldığı ilk patentinden bugüne, toplam patent sayısı 62.000’i aştı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Xerox CTO’su ve İnovasyon Grubu Başkanı Sophie Vandebroek, “Chester Carlson’un icatçı ruhunu Xerox billim insanlarının yeni buluşları ile sürdürüyoruz. Son teknoloji ürün ve çözümlerimizle üzerinde bilgi olan her türlü dokümanın çoğaltılması ve paylaşılmasını sağlıyoruz. Müşterilerimizin sağlık, finans, eğitim, ulaşım, müşteri hizmetleri, lojistik konularındaki iş süreçlerini daha iyi yönetmelerine yardımcı oluyoruz” dedi.

Xerox, bu yıl inovasyonla geçen 75. yılını kutluyor. Chester Carlson’un foto-kopi makinesi icadı ile başlayan Xerox’un inovasyon yolculuğu, o günden bugüne günlük iş ve özel yaşamımızı kökünden değiştiren 62.000 üzerindeki Xerox buluşu ile devam ediyor. Xerox’un 2013 yılında almış olduğu patentlerin içeriklerine bakıldığında farklı alanlara yenilikler getirdiği görülüyor. Xerox’un yeni patentleri arasında; hasta ile temas etmeden uzaktan nabız, ateş ölçme gibi ölçümler yapan tıbbi görüntüleme sistemi, hareket halindeki bir otomobilin içindeki insan sayısını kızılötesi görüntüleme ile otomatik olarak tespit edip araç-şerit optimizasyonunu sağlayan teknoloji, uzak lokasyonlardaki yazıcı ve çok fonksiyonlu cihazların sarf malzeme durumlarını ve çalışma performanslarını bulut tabanlı kontrol ederek cihaz yönetimi yapan teknoloji patentleri bulunuyor.

Xerox, 50 yılı aşkın bir süredir teknoloji alanında yaptığı katkı ve buluşlardan dolayı Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından Ulusal Teknoloji Mada-lyası ile ödüllendirilmişti. Dünyaca ünlü MIT'nin teknoloji raporunda tüm za-manların en yenilikçi 50 şirket arasında gösterilen Xerox, Thomson Reuters'ın "Dünyanın en inovatif 100 şirketi" listesinde üçüncü kez yer aldı.

Xerox, Uzak Doğu yapılanması Fuji Xerox ile birlikte her yıl yaklaşık 1.5 milyar dolarlık bir kaynağı araştırma ve geliştirme çalışmalarına ayırıyor. Bünyesinde 5.000'in üzerinde bilim insanı bulunduran Xerox, A.B.D, Kanada, Uzak Doğu ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerindeki AR-GE laboratuvarlarında iş uygulamaları, elektromekanik sistemler, dijital görüntüleme, bilgisayar, renk bilimi ve baskı teknolojileri alanlarında bilimsel araştırmalar yapıyor.