Park yeri arama derdine son

Xerox’un kalabalık şehirlerin otopark sorununa çözüm olarak geliştirdiği “Akıllı Park” sistemi Los Angeles kentinde kullanılmaya başlandı.

Akıllı Park (Merge) çözümü, şehrin tüm otopark alanlarını merkezi bir sistemle uzaktan yönetmeyi sağlıyor. Kişiler gidecekleri yerlerdeki park alanlarını mobil cihazları ile görüyor, araba sürerken sesli komutlarla oraya yönlendiriliyor. Akıllı Park sistemi ile cadde ve sokaklardaki park yerlerinin doluluk süreleri öğrenilebiliyor, kural ihlalleri tespit ediliyor, yere ve saate göre değişken park ücretleri uygulanabiliyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox’un, büyük şehirlerde yaşanan araç park etme sorununa çözüm olarak geliştirdiği teknolojik çözümü Merge, A.B.D’nin Los Angeles Belediyesi tarafından kullanılmaya başlandı. Otopark alanlarını yönetmek için belediyelere ve kent sakinlerine merkezi bir çözüm sunan Xerox’un Merge adını verdiği Akıllı Park teknolojisi şehirdeki uygun park yerlerini, dolu park alanlarını, araçların park etme sürelerini, kural ihlali olan bölgeleri tespit ediyor, yer ve saate göre park ücretlerini saptıyor. Anlık verilere dayalı uyarı mesajlarıyla problemlerin giderilmesini sağlıyor.

Anlık verilerle boş park yeri bilgileri güncelleniyor
Merge sistemi; internete bağlı merkezden yönetilen park alanı sensörleri ve parkometre cihazlarının, akıllı mobil cihazlarla konuşması (mesajlaşması) esası ile çalışıyor. Sistemin otomatik olarak yaptığı tanımlama, yönlendirme, ikaz ve ücretlendirme bilgilerine göre park alanları yönetiliyor.

Sesli komutlar boş park alanına götürüyor
Park alanı arayan araç sürücüleri, bu sistemi akıllı telefonlarına ve tablet cihazlarına yükleyecekleri “Merge” uygulaması ile kontrol ediyor. Merge uygulaması, kişilerin araçlarında yer alan navigasyon sistemleri ile entegre olacak şekilde çalışabiliyor. Kişiler Merge uygulaması, GPS ile saptanan araç konumuna göre sürücüye en yakın uygun park seçeneklerini, park ücret tiplerine göre sıralıyor. Araç sürerken, kullanılan donanıma bağlı olarak kişi sesli yönlendirmelerle tercih ettiği boş park alanına yönlendiriliyor. Kişi aracını park eder etmez, sensörler park alanının dolduğunu ana sisteme iletiyor. Kişi yine cep telefonu üzerinden kredi kartıyla veya park alanındaki parkmetre üzerinden ödemesini yapıyor. İşi uzayan kişiler, bulundukları yerden araçlarının park süresini mobil cihazı ile uzatabiliyor.

Sistemin nasıl çalıştığı, infografik üzerinde adım adım anlatılıyor.

Anlık raporlama ve kontrol
Xerox Merge; cadde ve sokaklardaki park alanlarının durumunu internet üzerinden anında ana kumanda merkezine aktarıyor ve sistem kendini anlık olarak yeniliyor. Xerox Merge çözümü doluluk oranı, bakım-onarım ve ücret toplama durumları gibi farklı parametrelere göre hazırlanabilen raporlamalar da sunabiliyor. Sistem verileri, yetkililer tarafından taşınabilir el terminal cihazları üzerinden de kontrol edilip yönetilebiliyor.

Farklı yerlere ve saatlere göre değişken park ücreti
Ödeme modeli, Los Angeles Belediyesi tarafından belirlenen değişken park yeri ücret ve tarife esaslarına göre belirleniyor. Böylece park gelirleri boş alanların talep yoğunluğuna göre artırılabiliyor, yerine ve saatine göre ücretlendirme modeli ile merkezi noktalardaki trafik yoğunluğu da azaltılabiliyor. Akıllı Park sistemi, sürücülerin daha kolay park alanı bulmasının ötesinde bu tür faydaları ile çok daha iyi yönetilebilir bir trafik akışı sunuyor.

Yönetici kokpiti ile uzaktan kontrol
Xerox Merge çözümü, belediye yetkililerine otopark alanlarını oturdukları yerden kolayca yönetmelerini sağlayan bir kontrol paneli de (dashboard) sağlıyor. Bu yönetim paneli üzerinden sistem yöneticileri otoparkların uygunluk durumlarını, doluluk oranlarını, park metre ödeme raporlarını görebiliyor. Sistem yöneticileri çeşitli gösterge panoları ve raporlamalar oluşturabiliyor. Varlık dökümü kontrol edilebiliyor, sistem istenildiği gibi kurgulanabiliyor, iş gücü yönetimi, müşteri destek gibi konularda bilgi alınabiliyor.

Kural ihlalleri anında tespit ediliyor
Xerox Merge teknolojisi; sokak sensorleri ve ölçümlerinden gelen bilgilerle gerçek zamanlı kural ihlallerini de ortaya koyuyor. Sistem, uygulama kayıtları ve araçların park sürelerine göre potansiyel kural ihlallerini saptayıp alarm veriyor ve ilgili kişilerin gerekli cezai önlemleri almasını sağlıyor.

Xerox, akıllı park çözümlerinde dünyanın lider şirketi konumunda. Xerox aynı zamanda E-ZPass adlı A.B.D’nin otoyol geçiş sistemlerini de yönetiyor. Xerox başta belediyeler, eğitim, sağlık kuruluşları ve enerji dağıtım şirketleri olmak üzere bir çok kuruluşa verdiği iş süreç yönetimi hizmetleri ile bu kuruluşların müşterilerine daha iyi hizmet vermesini sağlıyor, şehir ve iş yaşamını kolaylaştırıyor.