Xerox ve Samsung’dan teknolojik iş birliği

Gümüş mürekkep buluşu iki dünya devini bir araya getiriyor.

Xerox’un üç boyutlu yüzeylerin üzerine elektronik devre basmayı sağlayan buluşunu kendi ürün ve çözümleri üzerinde uygulamak isteyen Samsung, Xerox PARC ile birlikte çalışmalar yapacak.

Xerox’un dünyaca ünlü araştırma merkezi PARC (Palo Alto Research Center – Palo Alto Araştırma Merkezi) ile Samsung’un grup şirketlerinden Samsung Fine Chemicals ortak çalışma yapmaya karar verdi. Xerox’un geliştirdiği üç boyutlu yüzeylerin üzerine elektronik devre basmayı sağlayan Gümüş Mürekkep buluşu Samsung ürün ve çözümleri üzerinde denenecek.

Xerox; geliştirdiği özel Gümüş Mürekkep ile plastik, cam ve dokuma gibi üç boyutlu farklı yüzeyler üzerine nano elektronik devreler basılarak veya yerleştirilerek sıradışı elektronik uygulamalar yapılabileceğini söylüyor. Xerox’un buluşu, 150 derece gibi düşük bir ısıda eriyebilen plastik ham maddesinin üzerine, plastiğin formunu bozmadan 140 derece gibi daha düşük bir ısıda iletken elektronik devrelerin basılmasını sağlıyor. Xerox’un bu buluşu; elektronik giysiler, katlanabilir ekranlar, PV güneş pilleri, düşük maliyetli RFID etiketleri gibi uygulama alanları sektörden sektöre değişebilecek sayısız sıra dışı uygulamanın geliştirilmesine imkân verecek.

Materyaller, elektronik devre baskısı ve tüketici elektroniği konularındaki uzmanlıklarını birleştirecek olan Xerox PARC ve Samsung Fine Chemicals; inovatif tüketici ürünlerinin geleceğine damgasını vuracak ürünler sunmak için bilgi birikimlerini biraraya getiriyorlar. Bu iş birliği ile Gümüş Mürekkep teknolojisi, Samsung gibi dünya devi bir teknoloji şirketinin ürün ve çözümleri üzerinde denenmiş ve uygulanmış olacak.

Xerox PARC CEO’su Stephen Hoover konuyla ilgili; “Samsung Fine Chemicals sıra dışı ürünler sunan dünya çapında bir şirket. Samsung ürün ve çözümlerinin üzerinde basılı elektronik devre kullanılmasını test edeceğimiz için çok heyecanlıyız. Samsung Fine Chemicals ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğinin, tüketici elektroniği uygulamalarında çığır açacak yeni ürünlerin geliştirilmesine çok önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Samsung Fine Chemicals CEO’su In Hee Sung ise; “Xerox PARC sadece teknolojik inovasyonların değil, yeni pazarlar ve yeni iş fırsatları yaratan pek çok inovasyonun doğduğu yerdir. Xerox PARC’ın basılı iletkenlerdeki uzmanlığı ve uzman araştırma ekibi bu inovasyonların geliştirilmesindeki temel faktördür. Bu iş birliğinin meyvelerini almak için çok heyecanlıyız ve geleceğin teknolojilerinin üretilmesine yönelik önemli bir gelişme kaydetmeyi umuyoruz” dedi.

Teknoloji devriminin gerçekleştiği yer: Xerox PARC
Xerox PARC bünyesinde, bugün günlük yaşamımızda kullandığımız pek çok teknolojinin, ilk versiyonları üretildi. Burada geliştirilen teknolojiler arasında, ilk kişisel bilgisayar, ilk lazer yazıcı, ilk faks, “Ethernet”, “Mouse”, “Grafik Arayüzü” gibi çığır açan teknolojiler bulunuyor. Xerox PARC’da bulunan teknolojiler, bugün büyüklükleri yüzlerce milyar dolarla ölçülen büyük endüstrilerin kurulmasına öncülük etti.