Cirque du Soleil’in perde arkası

Xerox, hem müşterisi olan hem de global sponsoru olduğu Cirque du Soleil’e dünya genelinde sıra dışı bir hizmet veriyor.

Kurulduğu günden beri 300’den fazla şehirde 100 milyondan fazla kişi tarafından seyredilen, yıllık geliri 1 milyar dolara ulaşan Cirque du Soleil’in 1.300 dansçısı her gün aynı kusursuzluğu sergilemek için sahneye çıkıyor. Cirque du Soleil’in perde arkasındaki birçok iş sürecini yöneten Xerox, bu kusursuzluğun sürekliliğini sağlamaya çalışıyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox’un global sponsoru olduğu dünyanın en popüler gösteri grubu Cirque du Soleil®, 22 Eylül – 14 Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul’da “Alegria” adlı şovunu sergilemeye hazırlanıyor. Xerox’un hem müşterisi olan hem de global sponsoru olduğu Cirque du Soleil ile yaptığı çalışma, sınır tanımayan uluslararası bir hizmet özelliği taşıyor.

Kanada’da 1984 yılında kurulduğunda 73 kişilik bir ekipten oluşan Cirque du Soleil, bugün, dünya genelinde 1,300’ü gösteri sanatçısı 5,000’den fazla çalışana sahip. Sadece Montreal International Merkez Ofis’de 2,000 kişi çalışıyor. Sanatçılar 50 farklı ulustan oluşuyor ve 25 ayrı dilde konuşuyor. 1984’ten bugüne Cirque du Soleil, 300’e yakın şehirde gösteri yaptı, 100 milyondan fazla insan tarafından izlendi. Organizasyonun 2011 yıllık geliri yaklaşık 1 milyar dolar oldu.

Cirque du Soleil’in, dünyanın her köşesinde aynı yüksek standartta şovlarını sergileyebilmesi, gösteri yapılan her ülkede bütün koşulların aynı olmasını ve benzer şekilde yönetilmesini gerektiriyor. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinde binlerce gösteri yapan şov grubunun iş süreçlerinin yönetimi, bilgi ve doküman akışı, oluşturulması gereken görsel algı ve fiziksel ortam, dekoratif malzemeler Xerox’un başını çektiği bir hizmet ekibinin yardımıyla oluyor. Cirque du Soleil dansçıları böylece sadece şovlarını düşünüyor, geri kalan perde arkası birçok işi Xerox gibi global sponsorlar üstleniyor.

Sahne önündeki mükemmeliği yakalamak için, tüm iş süreçlerinin eksiksiz yürütülmesi, hazırlıklarda hiç bir aksamanın olmaması, sahneye hiç bir olumsuzluğun yansımaması için yüzlerce farklı Xerox teknolojisi, üzerinde taşıdığı bilgilerle bir ülkeden diğerine aynı hizmet kalitesini taşıyor. Xerox kendi uzmanlık alanı ile ilgili tüm iş süreçlerini yöneterek, Cirque du Soleil ekibinin sadece yapacağı gösteriye odaklanmasını sağlıyor.

Xerox CMO’su Christa Carone bu iş ortaklığını; “Akrobatlar harika gösterileri için prova yaparken; kostüm tasarımcıları şaşırtıcı giysiler hayal ediyor, artistik direktörler gelecek şovları tasarlıyor ve pazarlama yöneticileri bilet satışlarını arttırmanın yollarını düşünüyor. Tüm şovların bunlar gibi sayısız perde arkası işi var ve hepsi temel bilgileri bildiren iş akışları ve dokümanlar ile adım adım takip ediliyor. Xerox, verdiği hizmetler ile gösteri yapılan her ülkede, seyredilen şovun mükemmel olmasına önemli katkılarda bulunuyor” şeklinde ifade etti.

Esneklik, yaratıcılık ve inovasyonun Cirque du Soleil ile Xerox’un ortak noktaları olduğunu ifade eden Christa Carone; “Bu gibi sponsorluklar müşterilerimizle eşsiz ve anlamlı bir bağlantı kurmamıza yardımcı oluyor. Müşterilerimizle iş inovasyonunu konuşmak için de bir şans yaratıyor” dedi.

İlk gösterisini 1984 yılında, Jacques Cartier’ın Kanada’yı keşfinin 450. kutlama etkinlikleri esnasında yapan Cirque du Soleil, o tarihten sonra dünya genelinde insanların hayal güçlerini zorlayan, duygularını coşturan ve sahne sirki denince ilk akla gelen ekip haline geldi. Yaratıcı müzik ve dansları, rengarenk görüntüleri ile izleyicilerini heyecanlı, sürprizlerle dolu bir düş alemine götürüyor.

Xerox’un global sponsoru olduğu Cirque du Soleil organizasyonu, dünya üzerinde gezici 9 gösteriye sahip. Bu gösterilerden 5 tanesi Grand Chapiteau yönetimi altında dünya genelinde sergileniyor. Gösteriler, yaratıcı, inovatif; şık, büyülü ve fantastik deneyimlerle kombine ediliyor. Diğer 4 şov ise daha çok; Kanada ve Amerika’nın çeşitli şehirlerindeki gösteri arenalarında sahneleniyor.