Ofisteki gizli tehlike

Xerox, ofislerde gizli birer tehdit durumuna gelen çok fonksiyonlu yazıcılarla ilgili kişi ve kuruluşları uyarıyor.

Xerox, ağ ortamına bağlı ve üzerinde yeterli bir IT güvenliği barındırmayan çok fonksiyonlu yazıcıların, ofislerin en yumuşak karnı haline geldiğini ve acil önlem alınması gerektiğini söylüyor.

Hackerların kişi ve şirket ağlarına erişmek için kullandıkları yeni giriş kapısı çok fonksiyonlu yazıcılar. Bugüne kadar virüs ve hacker saldırılarından korunmak için hep bilgisayarlarımızı korumaya çalıştık. Bilgisayarlarımız üzerinde çalışan antivirüs programları ile korunduğumuzu düşündük. Xerox, hackerların sistemlerimize sadece bilgisayar ve sunucularla değil, ağımıza bağlı çok fonksiyonlu yazıcılar üzerinden de girmeye başladığını söyleyerek kişi ve kuruluşları uyarıyor.

Güvenlik Uyarısı 2013 : Çok Fonksiyonlu Yazıcılara Dikkat

InfoTrends’e göre; Amerika ve Avrupa’daki ofis ve evlerde 30 milyona yakın yazıcı/çok fonksiyonlu ofis cihazı bulunuyor ve bunların çoğu ağ ortamında çalışıyor. Bunun anlamı; tüm bu cihazlar bilgisayarlarda olduğu gibi, kötü amaçlı girişim ve hacker saldırılarına elverişli bir konumda bulunuyor. Gelişen teknoloji ile birlikte artık ağa bağlı bir çok fonksiyonlu ofis makinesi, herhangi bir masaüstü bilgisayara ihtiyaç duymadan ağ üzerindeki her bilgiye ulaşmayı ve erişilen bilgileri başkaları ile paylaşmayı sağlayan bir araç haline geldi. Artık çok fonksiyonlu ofis makinelerine uzaktan bağlantı kurulabiliyor, mobil cihazlarla erişilebiliyor ve bu cihazlarla bulut sistemlere ulaşılabiliyor olması çok fonksiyonlu yazıcıları yeni tehdit merkezleri haline getiriyor.

IT Yöneticileri ve Çalışanlar Farkında Değil

Üzerinde çok gelişmiş güvenlik yazılımları bulundurmayan, şifreli ve kriptolu veri paylaşımına izin vermeyen çok fonksiyonlu ofis cihazları, bilgisayar korsanlarının çok kolay erişebildiği noktalar haline geldi. Ancak Xerox’un McAfee ile birlikte son yaptığı araştırmalar bu tehlikeden kimsenin farkında olmadığını gösteriyor. Araştırmalar, IT yöneticileri ve çalışanların yüzde 54 oranında en büyük tehlike olarak masaüstü ve diz üstü bilgisayarları algıladıklarını gösteriyor.

IT yöneticilerinin sadece yüzde 6’sı çok fonksiyonlu ofis makinelerini bir tehdit unsuru olarak görüyor. Araştırmalar, orta ölçekli bir şirketin bu şekilde bir veri kaybına uğraması durumunda ortalama zararının 5,5 milyon dolar civarında olacağını gösteriyor.

Xerox bu açığı gördüğü andan bu güne bu alanda dünyanın en uzman kuruluşları ile işbirliğine giderek, Xerox sistemleri üzerinde böyle bir güvenlik açığı oluşmaması için çalışıyor. Xerox’un son yıllarda piyasaya sürdüğü Xerox ConnectKey teknolojisini içeren tüm ağ tabanlı çok fonksiyonlu ofis cihazları Cisco ve McAfee gibi kuruluşların bu cihazlar için geliştirdiği en üst standarttaki güvenlik yazılımları yüklü olarak müşterilerin kullanımına sunuluyor.