“Xerox iGen4 XXL’ı görünce ofset yatırımından vazgeçtim”

Xerox ile büyümeye devam eden Çetin Ozalit, Xerox iGen4 XXL ile hedef yükseltti.

Makine parkına Xerox iGen4 XXL’ı ekleyen Çetin Ozalit, baskı kapasitesini 364 x 660 mm’ye çıkardı; aylık renkli baskı hedefini 500 bine yükseltti.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, Türkiye’deki baskı merkezleriyle iş birliğini güçlendirmeye devam ediyor. İstanbul’un en büyük baskı merkezlerinden Çetin Ozalit de, Xerox ile başlayıp Xerox ile büyüyen baskı merkezlerinden. Makine parkına Xerox iGen4 XXL’ı ekleyen Çetin Ozalit, yıllık renkli baskı hacmini üç katına çıkarmayı hedefliyor.

“Drupa’ya ofset yatırımı için gitmiştim, Xerox iGen4 XXL teknolojisi ve kalitesini görünce fikrimi değiştirdim.”

Drupa 2012 Fuarı’na ofset makinesi almak amacıyla gittiğini, Xerox standında Xerox iGen4 XXL ile tanışınca fikrinin değiştiğini söyleyen Çetin Ozalit Firma Sahibi Mehmet Çetin; “364 x 660 mm ebatlarına, bu kadar yüksek kalitede baskı alan bir dijital baskı sistemi görünce, ofset makineye gerek olmadığına karar verdim. Xerox iGen4 XXL ile büyük ebatta ve en iyi kalitede renkli tabaka baskı yapabiliyoruz. Müşterilerimden aldığım tepkiler ve iş hacmindeki artış oranlarına bakınca, doğru bir karar verdiğimi görüyorum.” dedi.

Çetin Ozalit; Xerox iGen4 XXL ile renkli baskı hacmini 500 bine çıkartmayı hedefliyor. Bunun için pazarlama çalışmalarına da ağırlık verdiklerini söyleyen Mehmet Çetin; öncelikle bu ebatlarda dijital baskı yapıldığını duyuracaklarını belirtti. Mehmet Çetin; ajansların, matbaacıların hatta kurumsal şirketlerin çoğunun 364 x 660 mm ebatlarında dijital baskı alındığını bilmediklerini; onlara ulaşmak için satış pazarlama ekiplerini genişleteceklerinin, fuarlara katılacaklarının, katalog, broşür gibi kitler basacaklarının altını çizdi.

“Xerox Color 1000 ile 1 senede renkli baskı hacmimizi 5 kat arttırdık”

Geçtiğimiz yıl Xerox Color 1000 yatırımı da gerçekleştiren Çetin Ozalit’in renkli baskı hacmi, bir senede 30 binden 150 bine yükseldi. Bunun çok büyük bir büyüme olduğunu söyleyen Mehmet Çetin; “Xerox Color 1000 ile baskı hacmini büyüttüğümüz merkez ofismize, daha da büyümenin zamanı geldiğini düşündüğümüz için Xerox iGen4 XXL yatırımını gerçekleştirdik. Şimdi Xerox Color 1000’i Esenyurt şubemize taşıdık ve aynı büyümeyi orada da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yatırım yapmak için baskı hacminin büyümesini beklemenin yanlış bir strateji olduğunu vurgulayan Mehmet Çetin; “Önce iş hacmim artsın sonra yatırım yapacağım mantığının yanlış olduğunu düşünüyorum. Müşteri makineyi görmeden, işin kalitesini arttırdığını görmeden gelmez. Önce sistem kurulmalı ki müşteri gelsin, hacim artsın. Biz hep bu mantıkla hareket ettik ve hep kazandık” ifadelerini kullandı.

“Xerox ile başladık, Xerox ile büyüyoruz”

Bugüne kadar hep ölçülebilir yatırımlar yaptıklarını ve planlı büyüdüklerini söyleyen Mehmet Çetin; “Doğru zamanda, doğru iş ortağı ile doğru makineye yatırım yaparak 11 senede Xerox iGen4’e kadar yükseldik. Xerox DocuColor 12 ile başladığım dijital baskı sektöründe, bugün en büyükler arasında yer almak bize gurur veriyor” dedi.

Bundan sonra da yatırımlarına devam edeceğini belirten Mehmet Çetin, Xerox ile çalışmaktan çok memnun. Mehmet Çetin; Xerox’un baskı kalitesinin yanı sıra sunduğu iş geliştirme ve pazarlama desteğinin kendileri için çok önemli olduğunu söylerken, bu desteğin büyümelerine sunduğu katkının da altını çizdi. Xerox ile çalışmanın en büyük avantajlarından birinin Xerox teknik servisinin kalitesi olduğunu belirten Mehmet Çetin, Xerox teknik servisin hızı ve tecrübesi sayesinde işlerinin kesintisiz devam ettiğini söyledi.

“Dijitalin geldiği noktaya Drupa’da şahit oldum”

Geleceğin dijital baskıda olacağını düşünen Mehmet Çetin; “Dijitalin geldiği noktayı, bu yıl Drupa’da da çok iyi gördüm. Drupa’ya dijital baskı adeta damgasını vurdu. Ben bir sene gibi kısa bir sürede dijitalin ofsetin önüne geçeceğine inanıyorum” sözlerini kullandı.

Artık müşterilerin kısa tiraja yönlendiğine dikkat çeken Mehmet Çetin, hızlı teslimatın da öneminin arttığını söyledi. Dijital baskı sayesinde bu taleplere cevap verebildiklerini ifade eden Mehmet Çetin, karlılıklarının da arttığını belirtti.

İstanbul’da 1995 yılında kurulan Çetin Ozalit, şu anda Güneşli, Esenyurt, Arnavutköy ve Kurtköy’de bulunan dört şubesiyle faaliyet gösteriyor.