İşini ofisten yapanların sayısı azalıyor

Yeni çalışma alışkanlıkları ile ilgili araştırmalar, kişisel teknolojik cihazlarla mobil çalışmanın giderek yaygınlaştığını gösteriyor.

Xerox’un araştırma sonuçlarına göre her 5 çalışandan 3’ü verimli çalışabilmek için ofiste bulunmak zorunda olmadığını düşünüyor. Xerox, çalışanların ofis dışından daha verimli çalışabilmeleri için kişisel cihazlarla ağa bağlanma ve uzaktan baskı alma gibi imkanlara ulaşması gerektiğini söylüyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve iş süreç yönetimi şirketlerinden Xerox, çalışma alışkanlıklarının değiştiğini, mobil çalışmanın giderek yaygınlaştığını söyleyerek, şirketlerin mobil çalışmayı destekleyen yeni bir iş süreç yönetimini hayata geçirmeleri gerektiğini vurguluyor. Mobilite iş hayatımızı ve çalışma şeklimizi değiştiriyor, akıllı telefonlar ve tablet cihazlarla hareket halindeyken sanki işteymiş gibi çalışılabiliyor. Günümüz çalışanlarının büyük çoğunluğu, internete bağlı oldukları sürece, nerede olurlarsa olsunlar çalışabileceklerini düşünüyor. Çalışanlar, verimliliklerini artırmak için sahip oldukları kişisel cihazları da her geçen gün daha fazla iş için kullanıyor.

İşte kişisel cihaz kullanım oranı büyüyor

Xerox’un açıkladığı ve bağımsız araştırma şirketlerince dünya genelinde yapılan çalışmalara göre, gelişmekte olan ülkelerde çalışanların yüzde 75’i kişisel bilgisayarlarını, akıllı telefon ve tablet cihazlarını işe getiriyor ve iş dışında da iş amaçlı kullanıyor. Gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 44 seviyesinde bulunuyor. Ofis dışında çalışanı olan şirketlerin, yüzde 87’si mobil çalışanlarına cihaz temin ediyor ve ilgili masraflarını karşılıyor. Araştırma sonuçlarına göre; her 2 çalışandan 1’i iş için kendi mobil cihazını kullanıyor. Çalışanların yaklaşık yüzde 80’i yakın bir zamanda kendilerine ait bir tablet cihazın sahibi olacak. Hali hazırda çalışanların yüzde 44’ünün kendilerine ait bir tablet cihazı bulunuyor.

Çalışanlar mobil haldeyken baskı almak istiyor

Çalışanların yüzde 60’ı tablet cihazları üzerinden şirket ağına erişmek ve özellikle de ofis cihazlarına bağlanarak baskı almak istiyor. Şirketlerin yüzde 50’si mobil çalışanlarının hareket halindeyken kağıt üzerinden okumanın rahatlığından dolayı iş dosyalarını basmak istediğini belirtiyor. Mobil çalışanlar ofislerinde yer alan bir dokümana internet üzerinden uzaktan erişerek bulundukları ortamdaki bir yazıcıdan basabilmeyi talep ediyor. Şu an için her 5 çalışandan sadece 1’i mobil cihazları üzerinden baskı alabiliyor. Şu an şirketlerin yüzde 25’i mobil baskı üzerine inceleme ve araştırma yapıyor. Şirketlerin sadece yüzde 5’i mobil baskı kullanıyor. Müdürler ve IT yöneticileri mobil baskı trendini yakalamaya, çalışanlarına mobil cihazlardan baskı imkanı sağlamaya çalışıyor.

Xerox’un mobil çalışanların istedikleri her ortamda mobil cihazlarından baskı alabilmelerini sağlamak için Xerox Mobile Print adlı bir uygulaması bulunuyor. Xerox Mobile Print uygulaması dizüstü bilgisayarlara, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara ücretsiz olarak yüklenip, kullanılabiliyor. Bu uygulamayı mobil cihazlarına indiren kişiler, bulundukları ortamlarda kablosuz bağlantıyı destekleyen marka bağımsız her ofis cihazı üzerinden baskı alabiliyor.

Akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullananlar, yüzde 36 oranında e-posta gönderip almak, yüzde 35 oranında internette surf yapmak, yüzde 12 oranında okuma amaçlı ve yüzde 7 oranında da video seyretmek için bu cihazları kullanıyor. Akıllı telefon ve tablet cihazlardan 2012 yılı itibarı ile 30.1 milyar olan uygulama indirme miktarının, 2016 yılına gelindiğinde 300 milyar uygulamaya ulaşması bekleniyor.

Dünya genelinde yapılan araştırmalar, mobil teknolojilerin gelişimi ile beraber yaygınlaşan ofisten bağımsız çalışma modellerinin giderek artacağını gösteriyor. Şirketler, mobil çalışma koşullarını sadece sık seyahat eden çalışanlarına değil diğer ofis çalışanlarına da sunmayı planlıyor. Özellikle işe geliş gidişlerde yaşanan trafik sorunu ile kaybedilen zamanı ve çalışma enerjisini geri kazanmak isteyen şirketler bu yaklaşımı normal ofis çalışanlarına da sunmayı düşünüyor. Buna yönelik yeni İK stratejileri ve uygulamaların önümüzdeki dönemin en çok konuşulacak konuları arasında yer alacağı söyleniyor.