55 bin sahte ürüne el konuldu

Xerox, yazıcı sarf malzemeleri sektörünü dünya genelinde her yıl 3 milyar doların üzerinde zarara uğratan sahtecilikle mücadelesini, yerel emniyet güçleriyle birlikte sürdürüyor.

Çin ve Dubai’de gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelere gönderilmek üzere hazırlanan, piyasa değeri milyonlarca doları bulan 55 bin kutu sahte yazıcı sarf malzemesi ele geçirildi.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, sahte yazıcı sarf malzemeleri üreten ve dağıtan yerlere, yerel emniyet güçleriyle birlikte baskınlar düzenlemeye devam ediyor. Xerox’un Çin ve Dubai’de yerel emniyet güçleriyle birlikte yeni gerçekleştirdiği operasyonlarda, Türkiye, Rusya, A.B.D, Almanya, Hollanda, Brezilya ve G.Afrika’ya gönderilmek üzere hazırlanan ve orijinal Xerox sarf malzemesiymiş gibi paketlenen 55 bin kutu sahte ürün ele geçirildi. Ele geçirilen sahte ürünlerin piyasa değerinin milyonlarca dolar düzeyinde olduğu söyleniyor.

Geçtiğimiz yıl benzeri bir operasyon da Türkiye’de gerçekleştirilmişti. İstanbul’un değişik semtlerinde yer alan depolara emniyet güçleri ile birlikte eş zamanlı operasyonlar düzenlenmişti. Operasyonlar sonucunda binlerce adet sahte Xerox sarf malzemesi ele geçirilmiş, imha edilmek üzere bu malzemelere el konulmuştu. Bu malzemeleri üreten işletme sahipleri ve sorumlular hakkında yasal kovuşturma işlemleri başlatılmıştı.

Xerox bünyesinde sahtecilikle mücadele etmek üzere çalışan özel bir birim bulunuyor. Bu birim uluslararası çapta çalışmalar yapıp, tespit ettikleri sahte üretim ve dağıtım noktalarını ilgili yerel güvenlik güçlerine bildiriyor. İlgili ülkelerde operasyonlar düzenlenmesini sağlıyor.

Baskı Sarf Malzemeleri Birliği’nin araştırmasına göre sahte tüketim malzemeleri kullanımı, dünyada her yıl sektörü 3 milyar dolardan fazla zarara uğratıyor. Sahte ürünler, ülkelerin önemli vergi kayıpları yaşamasına da neden oluyor. Sahte sarf malzemesi kullanımı, baskı cihazlarında ciddi hasarlar oluşturuyor. Ucuz olduğu için sahte sarf malzemesi satın alan ya da orijinal ürün satın aldığını sanan tüketiciler, cihazlarında yaşanan sorunların çözümünü ise üretici markadan bekliyor.

Xerox, tüketicileri sahte ürünlerden korunmak için satın aldıkları ürünler üzerindeki etiketleri incelemelerini tavsiye ediyor. Xerox ürünleri, holografik güvenlik etiketiyle, her ürüne özel bir seri numarası ve barkodla satılıyor.