Xerox’tan 1618 yeni patent

Xerox, Uzak Doğu yapılanması Fuji Xerox ile beraber, 2011 yılında 1.618 yeni buluşun patentini alarak, 2011 yılında en çok patent alan şirketler sıralamasında sekizinci sıraya yükseldi.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, dünyanın değişik bölgelerinde yaptığı AR-GE faaliyetleri sonucunda, 2011 yılında 1.618 yeni buluşun patentini alarak inovasyon çalışmalarındaki öncülüğünü sürdürüyor. Xerox, Uzak Doğu yapılanması Fuji Xerox ve diğer tüm Xerox şirketleri ile beraber ulaştığı toplam patent sayısı ile dünyanın en çok patent sahibi şirketlerinin 2011 yılı sıralamasında 8’inci sıraya yükseldi. Xerox’un kuruluşundan bugüne kadar aldığı toplam patent sayısı ise 58.000‘ni aştı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Xerox CTO’su ve Inovasyon Grubu Başkanı Sophie Vandebroek, “Xerox araştırmacıları, kuruluşundan bugüne, gerçek ürün ve hizmet olarak sonuçlanan yeni teknolojiler geliştiriyor. Patent sayısındaki düzenli büyüme de, Xerox’un inovasyona verdiği önem ve yatırımın doğal bir sonucudur. Xerox, buluşları ile müşterilerinin zorlu iş koşullarında daha rekabetçi olmalarına yardımcı oluyor. Xerox kurulduğu günden bugüne buluşları ile yeni endüstriler ve iş kolları açan, inovasyonları ile anılan bir şirkettir. Gelecekte de inovatif bir şirket olma özelliğini koruyacaktır” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda da, 50 yılı aşkın bir süredir teknoloji alanında yaptığı katkı ve buluşları ile Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı George Bush tarafından Ulusal Teknoloji Madalyası ile ödüllendirilen Xerox, Thomson Reuter 2011 listesinde de Dünyanın En İnovatif 100 Şirketi arasında gösterildi. The Wall Street Journal da, Xerox Avrupa Araştırma Merkezi’ne 2011 Teknoloji İnovasyon Ödülü’nü verdi. Ayrıca, 2011 yılında Xerox, “EA (Emulsion Aggregation)” toneri geliştirmesi ve ticari olarak kullanması dolayısıyla, Amerikan Kimya Mühendisleri Enstitüsü tarafından Kurumsal İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü.

Xerox, Uzak Doğu yapılanması Fuji Xerox ile birlikte her yıl yaklaşık 1.5 milyar dolarlık bir kaynağı araştırma ve geliştirme çalışmalarına ayırıyor. Bünyesinde 5.000 bilim insanı bulunduran Xerox, A.B.D, Kanada, Uzak Doğu ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerindeki AR-GE laboratuvarlarında iş uygulamaları, elektromekanik sistemler, dijital görüntüleme, bilgisayar, renk bilimi ve baskı teknolojileri alanlarında bilimsel araştırmalar yapıyor. Takip ettiği çevre politikaları ve kurumsal sosyal sorumluluk gereği Xerox, yaptığı buluşlar ile müşterilerin iş yerlerindeki verimliliğini ve karlılığını arttırırken, çevreye verdiği zararı da azaltıyor.