Şirketlerde kadın dayanışması

Dünyada 39 ülkede 3000’den fazla şirket üzerinde yapılan araştırmaya göre, kadın CEO’ya sahip şirketlerin yönetiminde daha fazla kadın yer alıyor.

Erkek CEO’ların yönettiği şirketlerdeki kadın yönetici oranı yüzde 9.8 iken, kadın CEO’ya sahip şirketlerdeki kadın yönetici oranı yüzde 22‘ye ulaşıyor. Araştırmaya göre Xerox, PepsiCo ve Kraft gibi şirketler en fazla kadın yöneticiyi bünyelerinde barındıran şirketler olarak gösteriliyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, yönetiminde en fazla kadın yönetici olan şirketlerden biri olarak tanımlandı. Washington merkezli bağımsız araştırma kuruluşu “Corporate Women Directors International’ın” yaptığı bu değerlendirmeye göre Xerox gibi başkanı kadın olan şirketlerin yönetiminde, başkanı erkek olan şirketlere göre çok daha fazla üst düzey kadın yönetici görev alıyor.

Araştırma, 39 ülkeden, 112’si kadın CEO’ya sahip toplam 3,012 şirket üzerinde gerçekleştirildi. Araştırma sonuçlarına göre kadın CEO’ya sahip şirketlerdeki kadın yönetici oranı yüzde 24,3 iken, kadın, erkek CEO ayırımı olmaksızın, kadın yönetici ortalamasının ise yüzde 12,2’de kaldığı görülüyor. Erkek CEO’ların ağırlıklı olduğu şirketlerin yönetim kurullarındaki ortalama kadın yönetici oranı yüzde 9.8 iken, kadın CEO’ya sahip şirketlerin yönetim kurullarının ortalama yüzde 22’sini kadın yöneticiler oluşturduğu saptandı.

Kadından kadına CEO’luk devreden ilk şirket Xerox

Xerox, 2002 yılından bugüne kadın başkanlar tarafından yönetiliyor. Xerox’un CEO’luğunu 2002-2009 yılları arasında Anne Mulcahy üstlenirken, 2009 yılından itibaren bu görevi Ursula Burns sürdürüyor. Anne Mulcahy’nin, Ursula Burns’e CEO’luğu devretmesiyle dünyada ilk defa, kadından kadına bir global şirketin CEO’luğu geçmiş oldu. 2011 yılı itibariyle yönetim kurulunda 7 kadın yönetici bulunan Xerox’un, 136 bin çalışanının yüzde 30’undan fazlasını kadın çalışan oluşturuyor.

Avon, Xerox, Wellpoint, PepsiCo ve Kraft’ın da aralarında bulunduğu kadın CEO’ya sahip şirketlerin, yönetim kurullarının yüzden 30’dan fazlasını kadınlar oluşturuyor. Çalışmadan çıkan sonuçlara göre Amerikalı, Kanadalı, Avustralyalı ve İngiliz şirketlerin yönetim kuruluna kadın atama oranında artış var. Son 5 yıldır, bu ülkelerdeki şirketlerin kadın yöneticilerin sayısı yüzde 7,6 iken, dünya genelinde bu oran yüzde 2,1 olarak görülüyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin;
Günebakan İletişim Danışmanlık
Em.Sb.Evl. Sitesi No: 46/1
Esentepe/İstanbul
Tel: 0212 347 90 57(pbx)
Faks: 0212 347 90 58
gunebakan@gunebakan.com.tr