Sorumluluk sahibi şirketler

Şirketleri kurumsal sosyal sorumluluk, çevre, etik değerler, kültürel çeşitlilik, insan hakları, çalışma ortamları gibi farklı parametrelerde değerlendiren bağımsız araştırma kuruluşlarının 2011 raporları yayınlanmaya başladı.

“Dünya’nın En Etik Şirketleri, En Yeşil 50 Marka, En Beğenilen Global 100, En Saygın Şirketler, Çalışılabilecek En İyi Şirketler” başlıkları ile yayınlanan listelerde Türkiye’de de faaliyet gösteren Xerox, Nestle, Microsoft, HSBC, Procter & Gamble, CocaCola, Cisco gibi şirketler üst sıralarda yer alıyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, şirketleri iş yaşamı dışında; topluma, doğaya, insana ve ahlaki değerlere verdikleri öneme göre değerlendiren bağımsız kuruluşların 2011 yılı içerisinde yaptıkları değerlendirmeleri gündeme getiren bir açıklama yayınladı. Alanlarında uzman ve bağımsız kuruluşlar tarafından açıklanan bu listeler, sorumluluk sahibi şirketlerin toplum nezdinde de duyarlılıklarının takdir edilmesi, başka şirketlerin de benzeri davranış ve eylemlere yönlendirilmesi için yapılıyor.

Xerox’un bir çok farklı bağımsız kuruluşun yaptığı derecelendirme listelerini birarada değerlendirdiği açıklamasında; şirketlerin sosyal sorumluluklarını global olarak kabul edilmiş standartlara göre ölçen FTSE4Good Endeksi, bağımsız araştırma şirketi The Reputation Instute’un “Global RepTrak 100: Dünyanın En Saygın Şirketleri” listesi, Corporate Responsibility Magazine tarafından açıklanan “2011 En Çok Sosyal Sorumluluk Sahibi 100 Şirket” listesi, saygın marka danışmanlık şirketi Interbrand’in “En Yeşil 50 Marka” listesi, Etisphere Institute tarafından yayınlanan “Dünyanın En Etik Şirketleri 2011” listesi, Diversity MBA kuruluşunun yaptığı, “Farklı Yöneticiler İçin Çalışacak En İyi 50 Şirket” İnsan Hakları Vakfı tarafından yapılan “2011 Kurumsal Eşitlik Endeksi ve Çalışmak İçin En İyi Yerler” listeleri yer aldı.

The Reputation Instute, Haziran ayında “Global RepTrak 100: Dünyanın En Saygın 100 Şirketi ” listesinde, Apple, BMW, Coca-Cola, Danone, Google, Ikea, Lego, Michelin, Nestle, Nike, Philips, Swatch ve Xerox gibi Türkiye’de de faaliyet gösteren şirketler yer alıyor. Dünyanın en beğenilen, en güvenilir ve itibarlı şirketlerinin tanımlandığı bu listede Xerox 38. sırada bulunuyor. The Reputation Instute’un raporunda bu sıralamanın 15 ülkeden 48,000’den fazla tüketicinin görüşleri alınarak yapıldığı belirtiliyor. Liste oluşturulurken dünya genelinde faaliyet gösteren 1,000’den fazla şirket; kurumsal vatandaşlık, toplumsal beğeni, yönetişim ve kurumsal değerler gibi kriterlere göre değerlendirmeye alınıyor, bunların arasında ilk 100 şirket belirleniyor. Xerox, “Dünyanın En Saygın 100 Şirketi” sıralamasına 5 yıldır üst üste seçilme başarısı gösteriyor.

En Sorumlu ve Etik Şirketler

Corporate Responsibility Magazine de, “2011 En Çok Sosyal Sorumluluk Sahibi 100 Şirketi” listesini yayınladı. Avon, Cisco, Coca-Cola, Dell, GAP, HP, IBM, Intel, Johnson&Johnson, Microsoft, Motorola, Nike, Pepsico, P&G, Starbucks, Xerox gibi Türkiye’de de faaliyet gösteren şirketlerin yer aldığı listedeki kurumlar iklimsel değişiklik, çalışan ilişkileri, çevre, finans, yönetim, insan hakları ve hayırseverlik kriterlerine göre üst sıralarda değerlendiriliyor.

Uluslararası danışmanlık kurumu “Etisphere Institute’de” 2011 yılı için “Dünyanın En Etik Şirketleri” listesini yayınladı. Listenin tüketici elektroniği kategorisinde Xerox, Electrolux ve Ricoh gibi markalar yer aldı. Xerox bu yılla birlikte dördüncü kez bu listeye girdi. Adidas, Adobe, American Express, Cisco, Colgate Palmolive, Ford, General Electric, Henkel, Manpower, Microsoft, Pepsico, Starbucks, T-Mobile, Timberland, UPS gibi markalar da listenin diğer kategorilerinde üst sıralarda yer aldı.

Son 4 yıldır olduğu gibi 2011 yılında da Xerox, kurumsal sosyal sorumluluk, sosyal paydaşlar ve hissedar ilişkileri, insan hakları politikaları ve çevresel faaliyetleri ile FTSE4Good kriterlerini en iyi karşılayan şirketler arasında gösterildi. FTSE4Good endeksinde GlaxoSmithKline, HSBC, Nestle, Total, Vodafone gibi şirketler de yer alıyor.

En yeşil markalar

2011 yılının ilk yarı yılı sonunda Interbrand’in “En Yeşil 50 Marka” listesi yayınlandı. Listede Türkiye’de faaliyet gösteren Adidas, Allianz, BMW, Canon, Cisco, Coca Cola, Danone, Ford, Honda, HP, Hyundai, IBM, Intel, Johnson&Johnson, Loreal, Mercedes-Benz, Microsoft, Nokia, Panasonic, Pepsico, Philips, Samsung, Siemens, Sony, Toyota, Volkswagen, Xerox gibi markalar yer aldı.

Çalışmak için en iyi kurumlar

Diversity MBA kuruluşunun yaptığı, “Farklı Yöneticiler İçin Çalışacak En İyi 50 Şirket” sıralamasında ilk 8 şirket arasında Kaiser Permanente, Accenture, Horizon Blue Cross Blue Shield New Jersey, Bank of America, McDonalds, JPMorgan Chase, Colgate Palmolive ve Xerox yer aldı. Liste, farklı ırktaki insanlar ve kadınlar için en iyi çalışma ortamını sunan kurumlara odaklanıyor. Kadın Yöneticiler Ulusal Derneği ise Xerox’u, “Kadın Yöneticiler İçin En İyi Şirket” seçti. Listede Cisco, Citi, HSBC, IBM, Intel, Johnson & Johnson, KPMG, McDonalds, McKinsey gbi şirketler de yer aldı.

Ayrıntılı Bilgi İçin;
Günebakan İletişim Danışmanlık
Em.Sb.Evl. Sitesi No: 46/1
Esentepe/İstanbul
Tel: 0212 347 90 57(pbx)
Faks: 0212 347 90 58
gunebakan@gunebakan.com.tr