Xerox Unamic/HCN’yi satın alıyor

Xerox, Türkiye’de de faaliyet gösteren, çağrı merkezi hizmetleri ile tanınan 14 farklı tesisi ve 2200 çalışanı olan Unamic/HCN adlı şirketi satın alıyor.

Xerox, geçtiğimiz yıl 6.4 milyar dolara satın aldığı ACS şirketinin verdiği hizmetleri Türkiye’nin de yer aldığı Avrupa ülkelerine yaymaya hazırlanıyor. Xerox, Unamic/HCN satın alması ile başta çağrı merkezi hizmetleri olmak üzere Türkiye’de çok farklı alanlarda da faaliyet göstermeye başlayacak.

İstanbul, 21 Şubat 2011 – Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, geçtiğimiz yıl 6.4 milyar dolara satın aldığı Affiliated Computer Services (ACS) şirketinin hizmetlerini Avrupa bölgesine yayma amacı ile Türkiye’de de faaliyet gösteren Unamic/HCN adlı şirketi satın alıyor. Xerox’un satın aldığı Unamic/HCN şirketi Avrupa’da Benelüks (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) ülkeleriyle, birlikte Türkiye’de hizmet veriyor. Hollanda merkezli olan Unamic/HCN, Türkiye’de telekom, sigorta, finans, perakende ve kamu sektöründeki kuruluşlara yönelik dış kaynak yolu ile çağrı merkezi hizmetleri, teknik destek, süreç yönetimi, faturalama, kredi ve tahsilat gibi iş süreci hizmetleri sunuyor. Unamic/HCN şirketinin, Türkiye’de İstanbul ve Antalya’da olmak üzere iki ofisi bulunuyor.

ACS’nin sunduğu hizmetler için Avrupa bölgesindeki ilk satın almasını Unamic/HCN ile gerçekleştiren Xerox, önümüzdeki dönemde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu geniş bir coğrafyada büyümeyi planlıyor. Unamic/HCN’nin dünya genelinde 14 tesisi ve 2.200 çalışanı bundan sonra Xerox ACS bünyesinde faaliyet gösteriyor olacak. Satın alma, gerekli finansal işlemlerin tamamlanmasının ardından sonlandırılacak. Satın almanın sonlandırılması ile şirket “Unamic/HCN, Bir Xerox Şirketi” adıyla faaliyet gösterecek.

Xerox’un satın aldığı Unamic/HCN şirketinin ana faaliyet alanlarından biri olan Çağrı Merkezi Hizmetleri, Türkiye için büyük önem taşıyor. Türkiye’de 2009 yılında, 300 büyük ve orta ölçekli çağrı merkezi, yaklaşık 35.000 çalışanı işe aldı. İşe alınanların yüzde 47’si üniversite mezunu, yüzde 48’i ise lise mezunu. Türkiye’de dış kaynak kullanılarak yönetilen müşteri ilişkileri pazarının 2007 yılındaki büyüklüğü 150 milyon avroydu. Bu pazarın 2013 yılında 400 milyon avroya ulaşması bekleniyor.

Unamic/HCN, gelen aramaları teknik asistanlara yönlendiren ve müşteri hesaplarının aktivasyonu hakkında bilgi almak isteyen müşterilere cevap veren çağrı merkezleri ile pek çok sektörden çok sayıda firmaya müşteri destek hizmetleri sunuyor. Unamic/HCN, yakın zamanda sosyal medya izleme hizmeti vermeye de başladı. Unamic/HCN’nin hizmet verdiği sektörler arasında telekom, finansal hizmetler, enerji, kamu (sağlık departmanları, kentsel hizmetler ve sosyal güvenlik), e-ticaret, perakende, medya ve yayıncılık ile tüketim malzemeleri sektörleri bulunuyor.

Xerox ACS İş Süreçleri Çözümleri Grup Başkanı Chris Tranquill; “İki şirketin birleşmesi ile genişletilmiş hizmetlere ulaşan Unamic/HCN müşterileri, bu satın almanın getirilerini çok kısa sürede görecekler. Xerox ACS olarak, A.B.D’nin dışına çıkarak global ağımızı genişletme yolunda önemli bir adım atmış olduk. Bu satın alma ile müşterilerimize, işlerini daha iyi yapma ve kendi müşterilerine daha iyi hizmet sunma fırsatı vereceğiz” dedi.

Hollandaca, Fransızca, Felemenkçe ve Türkçe’de uzman olan Unamic/HCN, Xerox ACS’nin dünya üzerinde kullandığı geniş dil portföyüne yeni çalışma dilleri ekleyecek. Xerox ACS şu anda Amerika, İspanya, Jamaika, Arjantin ve Filipinler’i de kapsayan toplam 140 lokasyonda 20 dilde müşteri hizmeti sunuyor. Xerox ACS’nin 38.000 acentası günde 1.6 milyondan fazla çağrıya cevap veriyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin;
Günebakan İletişim Danışmanlık
Em.Sb.Evl. Sitesi No: 46/1
Esentepe/İstanbul
Tel: 0212 347 90 57(pbx)
Faks: 0212 347 90 58
gunebakan@gunebakan.com.tr