Türkiye’de dijital baskı yaygınlaşıyor

Yüksek kapasiteli dijital baskı sistemlerinin Türkiye’de kullanımı artıyor.

Xerox’un, IDC’nin yüksek kapasiteli dijital baskı sistemleri pazarı verilerini baz alarak yaptığı değerlendirmeye göre, 2010 yılının ilk 9 ayında Türkiye yüksek kapasiteli dijital baskı sistemleri pazarı yüzde 77 oranında büyüdü. Xerox, yüzde 47 pazar payı ile lider konumda.

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından Xerox, Türkiye’deki dijital baskı sektörünün büyüme rakamlarına ilişkin bir değerlendirmede bulundu. Xerox’un yaptığı açıklamaya göre, 2010 yılının ilk 9 ayında yüksek kapasiteli dijital baskı sistemleri pazarı yüzde 77 oranında büyüdü. Xerox bu dönemde, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 4 büyüme göstererek, yüzde 47 pazar payı ile lider konumunu sürdürüyor.

Xerox’un yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında Türkiye’de 118 adet yüksek kapasiteli dijital baskı sistemi ithalatı gerçekleşirken, bu yılın aynı döneminde 209 adet ürün ithal edildi. Bu ürünlerin 126 adedini renkli, 83 adedini ise siyah beyaz yüksek kapasiteli baskı sistemleri oluşturdu. Yayınlanan verilerden çıkarılan en ilgi çekici sonuçlardan biri de, yüksek kapasiteli renkli dijital baskı sistemlerindeki yüzde 233 oranındaki artış oldu.

Pazarın geneline bakıldığında Xerox, üretim sistemleri grubu renkli dijital tabaka baskı ürünlerinde yüzde 41, üretim sistemleri grubu siyah beyaz dijital tabaka baskı ürünlerinde ise yüzde 57 oranıyla lider görünüyor. Xerox, “Yüksek Kapasiteli Renkli Dijital Baskı Sistemleri(Tabaka)” kategorisinde de yüzde 60 pazar payı ile lider konumda. Xerox’un bu kategoride bulunan ürünleri Xerox iGen4 ve Xerox Color 1000 ürün segmentinde, satış adetleri 2009’a göre 5 kat arttı.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Xerox Türkiye Üretim Sistemleri Grubu Pazarlama Müdürü Serra Yılmaz; “Türkiye’deki matbaa ve yayınevlerinin dijital baskı sistemlerine ilgisi giderek artıyor. Yüksek kapasiteli dijital baskı sistemleri, Türkiye’nin hemen her bölgesinde yoğun talep görmeye başladı. Biz de bu ilgiden çok memnunuz. Dijital baskı sektörünün büyümesi, yeni iş fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Pazar lideri olarak bu konudaki yatırımlarımıza, matbaa ve yayınevlerine verdiğimiz desteğe devam edeceğiz” dedi.

Xerox’un Türkiye’de satışını gerçekleştirdiği yüksek kapasiteli dijital baskı sistemleri arasında Xerox iGen4 ve Xerox Color 1000’in yanı sıra, Xerox Nuvera EA, Xerox DocuColor 5000AP, Xerox DocuColor 7002/8002 gibi sistemler bulunuyor. Bağımsız kuruluşlar tarafından verilmiş pek çok performans ve sektör ödülüne de sahibi olan Xerox’un yüksek kapasiteli dijital baskı sistemlerinin her biri çevreci özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin;
Günebakan İletişim Danışmanlık
Em.Sb.Evl. Sitesi No: 46/1
Esentepe/İstanbul
Tel: 0212 347 90 57(pbx)
Faks: 0212 347 90 58
gunebakan@gunebakan.com.tr