Baskı hizmetleri pazarı yüzde 8.1 büyüdü

IDC’nin “Kurumsal Baskı Hizmetleri Yönetimi” raporuna göre Xerox, pazarın yaklaşık yarısını elinde tutuyor.

Kurumsal baskı hizmetleri yönetimi pazarı gelirleri dünyada yüzde 8.1 büyüyerek 7,78 milyar dolara ulaştı. Xerox yüzde 48,5’lik bir pazar payı ile pazar lideri.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, bağımsız araştırma kuruluşları tarafından lider gösterilmeye devam ediyor. Bağımsız araştırma şirketi IDC tarafından yapılan “Kurumsal Baskı Hizmetleri Yönetimi 2010” raporunda Xerox, bir kez daha pazar lideri gösterildi.

IDC raporunda doküman yönetiminde dış kaynak yolu ile hizmet veren şirketler, baskı hizmetleri yönetimi (MPS) ve iş süreçlerinin dış kaynak yolu ile yönetimi (BPO) hizmetleri segmentlerinde analiz edildi. Raporda, 2009 yılında dünya genelinde baskı hizmetleri yönetimi pazarı gelirlerinin yüzde 8.1 büyüme ile 7,78 milyar dolara ulaştığı belirtildi. Xerox, yüzde 48.5 ile en büyük pazar payına sahip şirket olarak gösterildi.

IDC’ye göre, baskı ve doküman hizmetleri yönetimi, her boyuttaki şirkete baskı ile birlikte alt yapı maliyetlerine de odaklanma imkanı veriyor. Rapor iyi bir baskı hizmetleri yönetimi programının, maliyetleri yüzde 30’a kadar azaltacağını, verimliliği artıracağını, çalışma uyumuna destek olacağını ve çevresel sürdürülebilirliği artıracağını belirtiyor.

IDC Araştırma Yöneticisi Michael Orasin konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Xerox’un oldukça büyük pazar payı, Xerox’un geleneksel baskı hizmetleri yönetimini, ofislerle birlikte kurumiçi üretim baskı işlerini ve mobil çalışanları da destekler duruma getirmesinin bir sonucudur” yorumunda bulundu.

Xerox Global Doküman Dışkaynak Yönetimi Başkanı Stephen Cronin ise; “Şirketler Xerox baskı ve doküman hizmetlerini tercih ediyor çünkü biz en iyisini sunuyoruz. Şirketlerin büyüklüğü, coğrafi konumu yada mevcut baskı sağlayıcısının kim olduğu farketmiyor. Olabilecek en yüksek oranda maliyetleri azaltıyor ve verimliliği artırıyoruz” dedi.

ACS’yi satın alarak dünyanın en büyük iş süreçleri yönetimi hizmetleri sağlayıcısı olan Xerox, şirket içi baskı merkezine bağlı ofislerden sanal çalışanlara kadar bir şirketin baskı altyapısının tüm elementlerini kapsayan “Kurumsal Baskı Hizmetleri (EPS)” çözümünü sunan ilk şirkettir. Procter&Gamble, Reuters, Dow Chemical ve KeyCorp gibi dünyaca ünlü on binlerce firma, baskı hizmetleri yönetimi alanında Xerox’tan danışmanlık hizmetleri alıyor.

-XXX-