Dijital baskı pazarı büyüyor

Xerox Türkiye Üretim Sistemleri Grubu Pazarlama Müdürü Serra Yılmaz, Konya Ekopi’de matbaa ve ajanslara dijital baskı pazarındaki gelişmeleri anlattı.

Konya’da düzenlenen etkinlikte, matbaalar ve ajanslar dijital baskı pazarındaki son gelişmeleri değerlendirdi. 2007’de 53.9 milyar avroya ulaşan global dijital baskı pazarının, 5 yılda 2 kat büyüyerek 2012’de 108 milyar avroya ulaşması bekleniyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, Türkiye’deki müşterilerine ve Türkiye dijital baskı pazarına destek olmaya devam ediyor. Xerox, Konya’nın en büyük baskı merkezlerinden Ekopi’nin düzenlediği 5. yıl etkinliğinde, dijital baskı pazarı hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Etkinliğe, Konya ve çevre illerden çok sayıda matbaa ve ajans katıldı.

Xerox Türkiye Üretim Sistemleri Grubu Pazarlama Müdürü Serra Yılmaz dijital baskı pazarıyla ilgili yaptığı sunumda, dijital baskı pazarının her yıl büyümeye devam ettiğini belirterek, 2002-2007 yılları arasında yüzde 122’lik bir artış göstererek 53,9 milyar avroya ulaştığını belirtti. Toplam global baskı pazarında 2012’e kadar yaklaşık yüzde 5.5’lik bir artış beklenirken, aynı dönemde dijital baskı pazarındaki artış beklentisinin yüzde 100’ün üzerinde olmasının altını çizdi.

Katılımcılara dijital baskı trendleriyle ilgili de bilgi veren Serra Yılmaz, günümüzde kısa tirajlı, hızlı teslim edilen, renkli ve kişiselleştirilmiş/versiyonlanmış işlerin ön plana çıktığını belirtti. Serra Yılmaz açıkladığı araştırma sonuçlarına göre, baskı merkezlerinin yüzde 48’i kısa tirajları vurguluyor. Günümüzde 4 renk işlerin yüzde 78’i 5.000 sayfanın altında gerçekleşiyor ve 2010’da müşterilerin teslimat talepleri 24 saatin altında. Araştırmaya göre yapılan renkli dijital baskıların yüzde 30’u kişiselleştirilmiş ve/veya versiyonlanmış durumda. Talebe yönelik baskı ise 1995’te 3 milyar dolarlık bir pazarken, 2009’da 49 milyar dolarlık bir pazar haline geldi.

Birebir pazarlamanın günümüz iş dünyasındaki önemine de değinen Serra Yılmaz, artan rekabet, müşteri bağlılığında azalma, fiyat baskısı ve internet kullanımının artmasının birebir pazarlamanın önemini arttırdığını söyledi. Yapılan araştırmalar kişiselleştirilmiş dokümanın yüzde 34 daha hızlı geri dönüş, yüzde 48 daha sık tekrar sipariş verme, yüzde 25 ortalama sipariş değerinde artış, yüzde 32 toplam ciroda artış ve yüzde 36 daha fazla geriye dönüş sağladığını ortaya koyuyor.

Ekopi Genel Müdürü Ulvi Bezirci, gerçekleştirilen etkinliğin katılımcı matbaa ve ajanslar için oldukça verimli olduğunu söyledi. Verilen bilgilerin dijital baskının pazar geneline yayılacağının sinyalini verdiğini söyleyen Ulvi Bezirci, Konya’da da dijital baskıya olan talebin her geçen gün arttığının da altını çizdi.

2005 yılında Konya’da dijital baskı ve dokümantasyon merkezi olarak faaliyet göstermeye başlayan Ekopi, bugün tüm kağıt çeşitlerini matbaa kalitesinde basmaktadır. Xerox’u kendine çözüm ortağı olarak seçen Ekopi, Konya çevresindeki illere de baskı hizmeti vermektedir. Ekopi; afiş, poster, kişiselleştirilmiş promosyonlar, davetiye, yaka kartları, tişört – forma baskı, kitap, katalog gibi yüzlerce çeşit baskı çözümü üretmektedir.

-XXX-