En sorumlu 20 şirket

GovernanceMetrics International isimli uluslararası araştırma şirketi, en sorumlu Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirketleri açıkladı.

Çeşitli sektörlerden 4.100’den fazla şirket değerlendirilirek oluşturulan 20 firmalık listede, Türkiye’de de faaliyet gösteren Baxter International, Colgate-Palmolive, GAP, Kimberly-Clark, PepsiCo ve Xerox da yer aldı.

Dünyanın ilk global kurumsal yönetim derecelendirme şirketi GovernanceMetrics International’ın “En Sorumlu 20 Şirket” raporu yayınlandı. Her sektörden 4.100’den fazla şirketin değerlendirildiği araştırmada, Amerika’nın en iyi kurumsal yönetim anlayışına sahip şirketleri belirlendi.

En sorumlu 20 şirket, herhangi bir sıralama yapılmadan alfabetik olarak açıklandı. Şirketler; American Electric Power, Baxter International, Colgate-Palmolive, Dover, Exxon Mobil, Gap, Home Depot, Intergrys Energy Group, Kimberly-Clark, LSI, Lockheed Martin, NextEra Energy, Occidental Petroleum, PepsiCo, Ryder System, Sprint Nextel, Staples, Sysco, Waste Management ve Xerox şeklinde sıralandı.

İş süreçlerini küresel sorumluluk anlayışıyla birleştiren Xerox, en iyi 20 şirket arasındaki tek teknoloji şirketi. Raporda Xerox; etik kurallar, kültürel çeşitlilik, çevre ve güvenlik konularına önem veren yönetim anlayışına sahip bir kurum olarak gösteriliyor. Raporda, Türkiye’de faaliyet gösteren diğer şirketler arasında Baxter International, Colgate-Palmolive, GAP, Kimberly Clark ve PepsiCo da yer alıyor.

PepsiCo, hissedarlarının girişimlerine gösterdiği duyarlılığıyla sorumlu şirket gösterilirken, Colgate-Palmolive yönetim ve etik iş kurallarının kalitesi için oluşturduğu kapsamlı sistemi dolayısıyla ilk 20 şirket arasında yer aldı. Hazır giyim şirketi GAP ise, tedarikçilerini ve fabrikalarının üretim süreçleri ve kontrol programını detaylı birşekilde kamuyonun incelenmesine sunduğu için en sorumlu şirketler arasında tanımlandı. Listedeki bir diğer şirket Baxter International’ın da, Global Raporlama Girişimi(Global Reporting Initiative) üyesi olduğu ve kurumsal şeffaflık standartlarını karşıladığı için seçildiği belirtiliyor.

GovernanceMetrics International’ın kurumsal yönetim analizinde, şirketler bulunduğu ülke yada bölgeye göre diğer şirketlerle karşılaştırılıyor. Sıralamaya, genel puanlar; mali sorumluluk tablosu, finansal açıklık ve şirket içi kontroller, hissedar hakları, ödemeler, pazar kontrolü ve kurumsal davranış olarak belirlenen 6 ana kategoride verilen değerlendirme puanlarının toplamı ile karar veriliyor.

-XXX-