Türk matbaacılardan 2 milyon dolarlık yatırım

IPEX 2010 Fuarı’na yoğun ilgi gösteren Türk matbaacılar, yatırım tercihlerini dijital baskı teknolojilerinden yana kullandı.

Türkiye’den fuara katılan matbaa ve yayınevi temsilcileri çeşitli büyüklük ve özelliklerdeki Xerox’un son teknoloji dijital baskı sistemlerine yaklaşık 2 milyon dolarlık yatırım kararı aldı.

May 20, 2010 İngiltere’nin Birmingham şehrinde, 18-25 Mayıs 2010 tarihleri arasında düzenlenen IPEX 2010’a, gösterdikleri ilgi ve yaptıkları yatırımlarla Türk matbaacılar damga vurdu. Dünyanın pek çok yerinden binlerce kişinin katıldığı fuarda, Türkiye’den gelen sektör temsilcileri ofset baskı teknolojilerinden çok dijital baskı teknolojilerine yoğun ilgi gösterdi. Xerox Türkiye, fuar esnasında yaklaşık 2 milyon dolarlık dijital baskı sistemi satışı gerçekleştirdi.

IPEX 2010’a Türkiye’den katılan sektör temsilcilerinin en çok ilgi gösterdiği ürünler, yüksek kapasiteli dijital baskı sistemleri oldu. Dijital baskı sektörünün en üst düzey seviyedeki ürünlerinden Xerox iGen4, Xerox’un geçtiğimiz günlerde tanıtımını gerçekleştirdiği Xerox Color 800/1000 tam renkli baskı sistemleri, Xerox Nuvera 288 ve Xerox DocuColor 8002 gibi ürünler öne çıktı.

Xerox Türkiye Üretim Sistemleri Grubu Pazarlama Müdürü Serra Yılmaz; “Türkiye’den gelen konuklarımızın dijital baskı sistemlerine gösterdikleri ilgi, Türkiye’deki matbaacıların dijitali vazgeçilmez gördüklerinin ortaya koydu. Türk matbaacıların ve yayınevlerinin dijital baskı sistemleriyle Xerox’u özdeşleştirmeleri, bizim ürünlerimizi baz alarak konuyu incelemeleri bizi çok memnun etti. Türkiye’de faaliyet gösteren on binlerce baskı ve yayıncılık işiyle ilgili firmanın geçirdiği bu değişim sürecinde onlara en iyi danışmanlığı vermeye ve destek olmaya yönelik çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz” dedi.

Üzerinde yaklaşık 400 ayrı teknolojik patent bulunan Xerox iGen4, matbaacılar, yayıncılar, baskı merkezleri, fotoğraf stüdyoları veya doğrudan pazarlama ajansları gibi özellikle baskı işi olan kuruluşlara çok önemli gelir ve yeni iş fırsatları vaad ediyor. Ofset ve fotoğraf kalitesinde saatte 6.600 sayfa tam renkli baskı hızı sunan Xerox iGen4; 7.0 metre uzunluğunda, 2.30 cm yüksekliğinde dev bir makine.

Xerox’un en gelişmiş dijital baskı sistemi Xerox iGen4 ile kitap, kitapçık, kullanım kılavuzu, katalog; doğrudan pazarlama dokümanları; ajanda, takvim gibi kişiye özel baskı uygulamaları; grafik ve resimlerle desteklenmiş fatura ve ekstreler basılabiliyor. Xerox iGen4 bunun yanı sıra, dijital ve geleneksel ofset baskı teknolojilerinin bir arada uyumlu bir şekilde kullanılmasını destekleyerek, daha hızlı ve hesaplı baskı alınmasını sağlıyor.

Xerox’un yüksek kapasiteli ürün ailesine eklediği son ürün olan Xerox Color 800/100 ise, ileri düzey dijital baskı teknolojilerine ihtiyaç duyan, baskı hacmi nispeten daha küçük işletmelerin kullanımı için geliştirildi. Ara renk tonlarını ve ince ayrıntıları mükemmel şekilde basabilen Xerox Color 800/1000, ayrı bir işleme gerek duyulmadan baskı esnasında kısmi ve değişken lak atabiliyor. Baskı hızı saatte 6.000 sayfaya kadar çıkan Xerox Color 800/1000, 330mm x 488mm ebatlarına kadar büyüklükteki, 55 gr- 350 gr arası ağırlıktaki medyalara baskı alabiliyor. Yeni Xerox Color 800/1000 baskı sistemleri, EA Mürekkep Teknolojisi sayesinde de kusursuz baskı imkanı sunuyor.

-XXX-