Anne Mulcahy emekli oluyor

Xerox’taki 34 yıllık görevi süresince satış temsilciliğinden, CEO ve yönetim kurulu başkanlığına yükselen Anne Mulcahy, 20 Mayıs’da emekli oluyor.

Yıllardır dünyanın en güçlü kadınları arasında ilk sıralarda gösterilen, Xerox’un Yönetim Kurulu Başkanı Anne Mulcahy’nin emekliye ayrılmasıyla, Xerox CEO’su Ursula Burns yönetim kurulu başkanlığı görevini de üstlenecek.

Mar 05, 2010 Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox’un Yönetim Kurulu Başkanı Anne Mulcahy, emekliye ayrılıyor. Anne Mulcahy, 20 Mayıs 2010 tarihi itibari ile yönetim kurulu başkanlığı görevini Ursula Burns’e devredecek. Ursula Burns, Xerox’un hem CEO’su hem de Yönetim Kurulu Başkanı olacak. Anne Mulcahy, 2006 yılında Türkiye’ye gelerek iş dünyası ve basın mensupları ile biraraya gelmişti. Anne Mulcahy emekliliğini, Xerox’un 20 Mayıs 2010’da yapılacak yıllık hissedarlar toplantısında resmi olarak açıklayacak.

Emekliliği ile ilgili açıklama yapan Anne Mulcahy; “Xerox’u bırakmak hiç kolay olmayacak ama doğru zamanın geldiğine inanıyorum. Xerox’u stratejisi sağlam, finansal pozisyonu güçlü ve büyüme potansiyeli bir hayli yüksekken bıraktığımı bilmek, bu kararı almamı kolaylaştırdı” dedi.

Şu an 57 yaşında olan Anne Mulcahy, 1 Ağustos 2001’de Xerox’un CEO’su, 1 Ocak 2002’de ise Yönetim Kurulu Başkanı olmuştu. Bu görevlerinden önce Mayıs 2000 – Temmuz 2001 tarihleri arasında Başkan ve COO olarak görev alan Anne Mulcahy, Xerox’taki kariyerine 1976 yılında Amerika Boston’da satış temsilcisi olarak başlamıştı. Anne Mulcahy Xerox’taki 34 yıllık görev süresi boyunca, satış, insan kaynakları ve pazarlama bölümlerinde birçok farklı pozisyonda görev aldı.

Temmuz 2009’da CEO’luk görevini Ursula Burns’e bırakan Anne Mulcahy o günden bugüne Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini devam ettiriyordu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Xerox’un CEO’su Ursula Burns; “Geriden gelenlere ilham veren müthiş bir lider olan Anne Mulcahy, şirketimizi yeniden yaratmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda görev aldı. İnovasyon yatırımlarımıza öncelik verdi, müşteri memnuniyetine ve servis konusuna daha fazla odaklanmamız için stratejimizi değiştirdi ve finansal durumumuzu önemli ölçüde iyileştirdi. Sonuç olarak, daha güçlü bir şirket yarattı. Anne’in olağanüstü katkıları, kendisinden sonra benim liderliğime verdiği destek ve güvenden dolayı kendisine minnettarım. Anne Mulcahy’nin yarattığı mirasa sadık kalacağıma söz veriyorum” dedi.

Xerox Yönetim Kurulu Üyesi N.J. Nicholas’da yaptığı değerlendirmede; “Anne Mulcahy; Xerox müşterileriyle olan ilişkisi, Xerox çalışanlarına karşı sorumluluğu ve şirket değerlerine sarsılmaz bağlılığı ile bizlere zengin bir miras bıraktı. En önemlisi, Anne Mulcahy kusursuzluk için çok çalıştı ve liderlik pozisyonunu çok iyi yönetti. Tüm bu özellikleriyle, bizim büyük saygı ve şükranlarımızı kazandı” dedi.

-XXX-