Sahte tonerden zarar görmüş yazıcı sergisi

Orijinal olmayan sarf malzemelerin yazıcılara verdiği zararlara dikkat çekmek isteyen Xerox, sahte toner kullanımıyla zarar görmüş bir yazıcıyı Vatan Bilgisayar’da sergiliyor.

Şub 01, 2010 Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, orijinal sarf malzeme kullanımının önemine dikkat çekmeye devam ediyor. Bu amaçla elektronik ürünleri satan zincir marketlerden Vatan Bilgisayar’da özel bir stant kuran Xerox, önümüzdeki günlerde başka noktalarda benzeri çalışmalara devam edecek. Sahte, muadil veya doldurma toner kullanımının yazıcılara nasıl bir zarar verdiğini tasvir eden stant tüketicilerin ilgisini çekiyor. Diğer zincir marketlere kurulacak benzeri stantlar ve bilgilendirme posterleriyle de bu çalışma desteklenecek.

Orijinal olmayan toner ve kartuşları seçenler, yazıcılarını veya çok işlevli ofis cihazlarını ciddi bir riske atıyorlar. Tüketiciler, toneri veya kartuşu daha ucuza alabilmek adına, sahip oldukları ürünleri garanti kapsamından çıkmasına ve çoğu durumda da cihazlarının kullanılamaz hale gelmesine neden oluyorlar. İş kesintisi ile oluşan verimlilik kaybı ve maddi kayıpların yanı sıra, sahte ürün kullanımı çevreye de zarar veriyor. Sahte ürünlerin geri dönüşünün sınırlı olması da çevreye verilen zararı arttırıyor. Ayrıca orijinal olmayan sarf malzemesi kullanımı, yazıcının sağlıklı çalışmasını engelleyerek, kâğıt sıkışması gibi kâğıt israfına neden olan durumlar da yaratıyor.

Orijinal sarf malzemelerine göre daha ucuz olan taklit, muadil veya dolum sarf malzemeleri, tüketicilere cazip gelebiliyor. Sahte ürünleri satan kişiler, bu ürünlerin orijinalinden farklı olmadığı iddiası ile tüketicileri yanıltıyor veya orijinal diye satıyor. Sahte ürün alıp bu sorunları yaşayan kişiler bir daha sahte ürün kullanmıyor ama uğradıkları mali zararda uzunca bir dönem kapatamayacakları kadar büyük oluyor. Sahte ürün kullanımı ile ortaya çıkan sorunlardan dolayı tüketici ile üretici firma karşı karşıya geliyor. Üretici firmalar, bu gibi durumlarda cihazda meydana gelen zararları garanti kapsamında değerlendirmiyor.

Sahte ürünler, ne kadar iyi ve orijinal gözükürse gözüksün, bazıları ilk kullanımlarda çok fark edilmese bile, yazıcıda zaman içinde ortaya çıkacak önemli hasarlar oluşturuyor. Yazıcının kullanım ömrünü ve çalışma performansını azaltıyor. Orijinal olmayan sarf malzemelerinin yazıcılarda oluşturduğu bir diğer sorun ise baskı kalitesindeki düşüş. Mürekkep, toner kalitesinin düşük olması, orijinal olmayan ürünlerin baskı kalitesinin de düşük olmasına neden oluyor. Ayrıca sahte toner ve kartuşların basabildiği toplam sayfa sayısı da, orijinal tonerlere oranla çok daha düşük kalıyor. Bu olumsuzluklar, sahte renkli toner ve kartuşların kullanımı söz konusu olduğunda daha da artıyor.

Xerox, orijinal olmayan sarf malzemeleri tarafından yazıcılara verilen zararların üretici garantisi ve servis anlaşması kapsamında olmadığını, sorumluluğun tamamıyla kullanıcıya ait olduğunu belirterek, tüketicilere orijinal ürünleri kullanmalarını öneriyor. Satın alınan sarf malzemesinin orjinalliği konusunda şüpheleri olan tüketiciler Xerox’un (0212) 354 70 01 numaralı telefonunu arayabilirler.

-XXX-